1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Bir başkadır Diyarbakır’da güvercin tutkusu
Bir başkadır Diyarbakır’da güvercin tutkusu

Bir başkadır Diyarbakır’da güvercin tutkusu

Diyarbakır’da Osmanlılardan bu yana yaşanan güvercin tutkusunu işin ehline soruldu.

A+A-

Diyarbakır’da dedesinin babasına ve babasının da kendisine aşıladığı güvercin tutkusunu hala severek ve büyük bir aşkla sürdüren 43 yaşındaki Cuma Gönden, Diyarbakır’da güvercine olan sevginin da Osmanlar döneminden bu yana kesintisiz devam ettiğini söyledi.
 
Irak’tan Cemil Paşa’ya güvercin hediye edilmiş
Diyarbakır’da Osmanlılar dönemine kadar uzanan güvercinlere kentin ileri gelen ailelerinin yanında Paşaların da büyük ilgi gösterdiği ifade ediliyor.

 

1918'de Diyarbakır’da Kürt Teâli Cemiyeti’ni kurup ve bir süre de başkanlığını yapan Osmanlı Subayı Ekrem Cemil Paşa’ya Irak’tan birkaç çift güvercinin (Gogala ve Külrenk)  gelmesi ve o güvercinlerin geldiği Irak’ta soylarının tükenmesi nedeniyle Diyarbakır’daki yerli güvercin sayısında 2 cinsin daha arttığını anlatan Gönden, şöyle dedi:


“Atlas,  Zeytuni, Narinci ve Ciğeri Diyarbakır’ın yerli kuşlarıdır. Bunların yanında Cemil Paşa’ya Iraktan hediye edilen ve daha sonra soyları o ülkede tükendiği için artık Diyarbakır’ın yerli güvercinleri konumuna giren Gogala ve Külrenk dediğimiz cinsler var. Bunların tamamının göğüs kısmı beyazdır ve bu nedenle bir birinden ayırt edilebiliyor. Ancak bu cins kuşlar bile kendi aralarında farklılıklar gösteriyor.

 

Mesela bir Atlas ve bir Külrenk cinsini çiftleştiremeyiz. Çünkü Atlas’ın ayakları çıplaktır, Külrenk’in ayağı ise tamamen tüylerle kaplıdır ve bunların çiftleşmesinden çıkacak yavrular aslını ve dolayısıyla kıymetini yitirir, bir anlam ifade etmez.”
 
Ankut kuşunun hikayesi


Diyarbakır’da güvercin besleyen insanların büyük b,ir saygı gösterdiği ve kutsal bir kuş olduğuna inanılan Ankut cinsi güvercine dair düşüncelerini de ifade eden Gönden, “Ankut, uğurlu bir kuştur.

 

Rivayete göre bu kuş, kendini besleyen ev sahibine kurban ederek kaza ve belaların önüne geçiyor. Mesela Ankut kuşunu besleyen bir adamın birileriyle bir münakaşasının olduğunu varsayalım ve karşı taraftan biri kuşu besleyen adamın ailesinden birine zarar vereceğini var sayalım.

 

Ankut kuşu bir yavrusunu öldürerek veya bir yumurtasını kırarak, bunlar yok ise de intihar ederek bunun önüne geçiyor. Bu nedenle Ankut kuşu kutsal sayılır ve para ile satılamaz, ancak bir birlerine hediye edilir ve böylece soyları devam eder. Ankut kuşunu bu topraklarda kutsal sayan düşünce budur” dedi.
 
Hem ders çalışıyor hem de güvercinlere bakıyor
13 yaşındaki Cihat Büyüm de Diyarbakır’da her güvercin tutkunu gibi bu sevimli hayvanlara çok daha genç yaşlarda merak salmış.

 

Yavuz Selim İlköğretim Okulu 7. sınıf öğrencisi olan Büyüm, “Bu güvercinler abimin ama onlara bakmayı bana devretmiş. 200 dolayında güvercinimiz var. Şimdi hepsiyle ben ilgileniyorum. Sabahları onları yemleyip uçuruyorum. Daha sonra okula gidiyorum. Dönüşte bir süre evde ders çalışıyorum ve daha sonra yeniden kuşları yemliyor ve uçuruyorum.

 

Abimdeki güvercin sevgisi bana da geçti, onları görmediğim zaman özlüyorum. İşin en güzel yanı bu iş beni derslerimden alı koymuyor. Onların damda güvende olduklarını bildiğim için kafam kulağım rahat şekilde derslerime çalışıyorum” dedi.
 
“Biz yaşadıkça onlar da bu kent üstünde kanat çırpacak”
Yenikapı semtindeki evinin çatısında güvercin besleyen 18 yaşındaki Veysel Narin ise, “Büyüklerimizden öğrendiğimiz kadarıyla bu güvercin sevgisinin ilk yerleri Sur içinymiş. Zaten eskide Surların dışında ev yokmuş. Ama kent büyüyünce insanlar gibi güvercinlere olan bu sevgi de surların dışına taşımış ve şu an Diyarbakır’ın yeni yerleşim birimlerindeki binaların çatı katlarında bile yığınla güvercin besleniyor.

 

Sanırım bu kent ve bu insanlar var oldukça bu kentin üstünde de barışın sembolü olan bu güvercinler de kanat çırpmaya devam edecek” dedi.

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler