1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. ‘Bir arada yaşama formülüdür’
‘Bir arada yaşama formülüdür’

‘Bir arada yaşama formülüdür’

Diyarbakır’da düzenlenen “İslam ve Farklılıklarla Ortak Yaşam” konulu panelde konuşan HDP’li eski vekil Seher Akçınar Bayar, Medine döneminde bütün insanların kendilerini Medine Vesikası altında eşit ve özgür hissettiğini belirterek, “Medine Vesikası hakl

A+A-

 Demokratik İslam Kongresi (DİK), Cegerxwîn Gençlik Kültür Merkez’inde “İslam ve Farklılıklarla Ortak Yaşam” konulu paneli düzenledi.

 

DİK üyesi Şimel Beğik moderatörlüğünde yapılan panelde, HDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan, HDP Erzurum eski Milletvekili Seher Akçınar Bayar ve ilahiyatçı yazar Ahmet Turhallı konuşmacı olarak katıldı. Panelde, ortak ve birlikte yaşama dikkat çekildi.


“Medine Vesikası…”


Panelde tarihi Dört Ayaklı Minare’nin yanında katledilen Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi’yi anarak konuşmasın başlayan HDP Erzurum eski Milletvekili Seher Akçınar Bayar, Allah’ın evreni çokluk üzerinden yarattığını ve “teklik” anlayışının yeryüzünün hiçbir yerinde yer almadığını kaydetti. Türkiye’de “tek dil, tek bayrak, tek din” anlayışının Allah’a ortaklık olma durumu olduğuna dikkat çeken Akçınar Bayar, Medine döneminde bütün insanların kedilerini Medine Vesikası altında eşit ve özgür hissettiğini belirterek, “Medine Vesikası hakların bir arada yaşama formülüdür” dedi.


“Biz birlikte yaşamayı başarırsak…”


Medine Vesikası’nın Rojava Anayasası’na benzediğine dikkat çeken Akçınar Bayar, Rojava Anayasası’nın ilk maddesini okuyarak, “Rojava’da Arap, Süryani, Hıristiyan ve daha birçok etnisite birlikte yaşıyor. Günümüzde bazı insanların kendilerini egemen kılma anlayışından kaynaklı şu anda bir kaos yaşanıyor” diye konuştu.

 

İlahiyatçı yazar Ahmet Turhallı, günümüzde devlet, tarikat ve bazı cemiyetler üzerinden verilen dini eğitimlerin, bu yapıların egemenliği için olduğunu dile getirdi. Turhallı, İslam dinini Kuran’ı Kerim’i okuyarak öğrenmek gerektiğini vurguladı. HDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan ise, tarihte din ve inançların birbirini kabul ettiğini belirterek, “Biz birlikte yaşamayı başarırsak birlikteliğimizi artırabiliriz” diye konuştu.  Panel soru ve cevap şeklinde sona erdi.
 

HABERE YORUM KAT