1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. 'Bir an önce düzeltilsin'
'Bir an önce düzeltilsin'

'Bir an önce düzeltilsin'

Diyarbakır İl Genel Meclisi bünyesinde bulunan Denetim Komisyonu'nun 2012 yılına ait Özel İdare'nin gelir ve giderleri üzerinde yaptığı incelemede, taşımalı eğitimde bir ihalenin tek bir firmaya verilmesi için 123 parçaya bölündüğü ve aynı firmaya verildi

A+A-

Denetim Komisyonu raporunda ayrıca ihale kanununa aykırı bir takım uygulamar yapıldığı, mal alımlarında denetim, muayene ve kabul işlerine dair yönetmeliğe uyulmadığı, temsil ve tören giderlerinde ilgili yönetmeliğe de uyulmadığı ve bazı kamu ihalelerinin, ihale onayı olmayan firmalara verildiği ileri sürüldü.

Diyarbakır İl Özel İdaresi'nin 2012 yılına ait gelir ve giderlerini inceleyen, başkanlığını BDP'li Aslan Azizoğlu ile üyeliklerini BDP'li Metin Güneşli, Mehmet Mürşit Ekinci, Şirvan Güçer ve AK Partili Mehmet Sıddık Karadaş'ın yaptığı Denetim Komisyonu çalışmasını tamaladı. Komisyon günler süren incelemede, Ergani İlçesi'ndeki öğrenci taşıma ihalesinin 123 parçaya bölünmek ve miktarı eşik değerin altına almak suretiyle, aynı firmaya verildiğinin tespit edildiği kaydedildi. Yine denetim raporunda, ihalelerle kanuna aykırı uygulamaların yapıldığı, Özel İdare'nin gelir tahakkuklarının yapılmadığı, mal alımlarında denetim, muayene ve kabul işlerine dair yönetmeliğe de uyulmadığı ve bazı ihalelelerin ise ihale onayı olmayan firmalara verildiği iddia edildi.

'TEMSİL VE TÖREN GİDERLERİNDE YÖNETMELİĞE UYULMAMIŞ'

Kum ocaklarındaki denetimsizliklerin ekonomiye ve ekolojiye zarar verdiği vurgulanan denetim raporunda, 4734 sayılı kanunun 19'uncu maddesine aykırı uygulamaların yapıldığı iddia edildi. Mal alımları denetim, muayene ve kabul işlerine dair yönetmeliğin esaslarına uyulmadığı ifade edilen raporda, yönetmeliğin 6'ıncı maddesine göre gerekli komisyonların kurulmadığı, temsil, tören ve ağırlama giderlerinde Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunu, Kamu İhale Kanunu, harcama Belgeleri Yönetmeliği ile temsil tören ve ağırlama giderleri yönetmeliğine uygun davranılmadığı öne sürüldü.

'BİR AN ÖNCE DÜZELTİLSİN'

İl Genel Meclisi'ne gönderilen raporda, görüş ve öneriler kısmında yasadışı uygulamalar ve usülsüzlüklerin önlenmesi için raporla tespit edilen yanlış ve eksik uygulamaların vakit geçirilmeden düzeltilmesi, detaylı raporun bütün ilgili birimlere gönderilmesi, bilgilendirmelerinin sağlanması istendi. Raporun,17 ilçenin Özel İdarelerine, İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri'ne iletilmesi ve İl Özel İdaresi'nin internet web sitesinde yayınlanması istendi. Raporda, SGK primi ve vergi borcu sorgulamalarına dikkat edilmediği de belirtilerek, gerekli hassasiyetin gösterilmesi istendi.

'İLGİLİ KURUM AMİRLERİ UYARILMALI'

Öğrenci taşıma ihalelerinin usulüne uygun yapılmadığı ve doğrudan temin yoluyla yapıldığı belirtilen raporda şu saptamalara yer verildi:

"Ergani İlçesi'nde öğrenci taşıma ihalesinin 123 parçaya bölünmek suretiyle yapıldığı, miktarın eşik değerin altına almak suretiyle aynı firmaya verilmesi, bu tip uygulamalara son verilmesinin sağlanması, yapılan tetkik ve incelemelerde aynı işlemin geçen yıl da yapılan denetim raporunda da saptandığı, buna rağmen bu yıl da aynı hataların tekrarlandığı, bu durumun düzeltilmesi için gerekli uyarıların yapılarak hatalı işlemlerin düzeltilmesinin sağlanması, tüm ilçelerde taşımalı eğitim ihalelerinde yaşanan bu ve buna benzer hataların düzeltilmesi için ilgili kurum amirlerinin uyarılması gerekiyor."

KÖMÜR ALIMLARINDA USÜLSÜZLÜKLER

Denetim raporunda, İlçe Özel İdareleri ve İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri'ne kömür ve akaryakıt alımlarında da usülsüzlükler bulunduğu belirtilerek şöyle denildi:

"İlçe Özel İdareleri ile İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri'ne kömür, akaryakıt ve yakacak alım işlerinde eksik belgelerle birlikte çelişkili belgeler, tartı ölçüleri, farklı yakıtların numune analiz sonuç raporları, ihale onay belgeleri bulunmadığı halde, benzer işler ihale edilerek aynı şahıslara verildiği komisyonumuzca yapılan tetkik ve incelemelerden anlaşıldı. Komisyonumuzca yapılan bu denetimin amacına ulaşabilmesi için raporda belirtilen hususlara riayet edilmesi gerektiği kanaatindeyiz."

Denetim Komisyonu tarafından hazırlanan ve 15 Mart'ta İl Genel Meclisi'ne sunulan rapor 5 Nisan'da okunarak ele alındı. İl Genel Meclisi 1'inci Başkan Vekili M. Murşit Ekinci ise, denetim raporunda yer alan eksikliklerin giderilmesi için ilgili kurumlara yazı yazdıklarını söyledi.

HABERE YORUM KAT