1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Bir Ağustos'ta gökyüzü şöleni var
Bir Ağustos'ta gökyüzü şöleni var

Bir Ağustos'ta gökyüzü şöleni var

Tam Güneş tutulması için geri sayım başladı. Çoğu Asya’da, yaklaşık 1 milyar kişi, bu cuma günü Güneş tutulmasının alacakaranlığını yaşayacak.

A+A-

21. ASRIN beşinci tam Güneş tutulması 1 Ağustos’ta yaklaşık 1 milyar kişi tarafından seyredilebilecek. Uzmanlara göre, olimpiyatlardan bir hafta önce Çin’i alacakaranlığa gömecek olan Güneş tutulması, cuma günü Türkiye saati ile (TSİ) 12.30’da Kanada’nın kuzeydoğusundan başlayıp Grönland’ın kuzeybatısı, Kuzey Kutbu denizi, Sibirya’nın kuzeyi, Moğolistan’ın batısı ve Çin güzergâhını takip edecek. Tutulma Çin’de TSİ 14.20’de sona erecek.

GÜNEŞ tutulması; Güneş, Ay ve Dünya’nın aynı hizaya gelmesinden kaynaklanıyor. Güneş aydan 400 kat büyük, ama aynı zamanda 400 kat uzak. Ay, Güneş’le Dünya’nın arasına girdiğinde Güneş’i kapatıyor. Güneş ayın çevresinde hare oluşturuyor. Tutulma buna deniyor. Bu esnada yeryüzü sanki alacakaranlığa gömülüyor, kuşlar ötmeyi kesiyor. Çoğu Asya’da olmak üzere yaklaşık 1 milyar kişi, cuma günü Güneş tutulmasının alacakaranlığında kalacak. Tutulma en fazla 2 dakika 27 saniye sürecek.