1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Bir acı haber daha!
Bir acı haber daha!

Bir acı haber daha!

Diyarbakır Ergani İlçesi'nde vatani görevini yapan Rizeli er Burak Kasar intihar eti.

A+A-

DİYARBAKIR'ın Ergani İlçesi'ndeki 2'nci Mekanize Piyade Tabur Komutanlığı'nda vatani görevini yapan er Burak Kasar, G-3 piyade tüfeğiyle yaşamına son verdi.
 
TABURDA İNTİHAR

Ergani 2'nci Mekanize Piyade Tabur Komutanlığı'nda görevli Rize doğumlu piyade er Burak Kasar, bugün saat 09.30 sıralarında bakım, onarım kademesinde arkadaşlarının da yanında bulunduğu bir sırada, üzerine zimmetli G-3 makineli tüfeği göğsüne dayayarak ateş etti. Arkadaşları şoke olurken, kanlar içinde yerde kalan er Burak Kasar, olay yerinde yaşamını yitirdi.Arkadaşlarının haber vermesi üzerine olay yerine gelen askeri yetkililerin yaptığı incelemeden sonra Burak Kasar'ın cenazesi, otopsi yapılmak üzere Ergani Devlet Hastanesi'ne kaldırılırken, olayla ilgili soruşturma başlatıldı.
 
ŞÜPHELİ ÖLÜMLER ARTTI
 
Geçen hafta Milli Savunma Bakanlığı tarafından yayınlanan verilere göre 2007-2012 yılları arasında 129 asker, “silah kazaları” sonucunda hayatını kaybetti. Son 5 yılda çatışmalar dışında 1108 askerin görev başında hayatını kaybettiğinin ifade edildiği açıklamada bunlardan 263'ünün subay, astsubay; 845'inin ise er, erbaş olduğu belirtildi. Askerlik sırasında hayatını kaybetme nedenleri arasında “intihar” birinci sırada yer alıyor.
 
Nedeni “intihar” olarak açıklanan asker ölümlerinin özellikle 2012 yılında büyük artış yaşadığı görülüyor. İHD 2011 raporuna göre polis ve askerde 43 şüpheli intihar vakası yaşanırken, bu sayı 2010 yılında 47 olarak kayıtlara geçmişti.
 
Resmi açıklamalara göre, 1991 ve 2001 yılları arasında TSK içinde 815 şüpheli asker ölümleri yaşanmıştır. İHD verilerine göre 1991 ve 2001 yılları arasında Türk Silahlı Kuvvetleri içinde 433 şüpheli intihar girişimi yaralamalarla sonuçlandı. Gerçek rakamların daha yüksek olduğu tahmin ediliyor.
 
İNTİHARLAR BİRİNCİ SIRADA
 
Şüpheli asker ölümlerine ilişkin ise bugüne kadar ciddi bir tartışma ve soruşturma yürütülmedi. Askerlerin birçoğunun öldürüldükten sonra intihar veya kaza sürü verildiği belirtiliyor. Türkiye dünyada asker “intiharları”nın en fazla yaşandığı ülkeler arasında yer alıyor.
 
Bu yıl çatışmaların yoğunlaşmasına paralel olarak “intihar” gerekçesiyle asker ölümlerinde de artış gözleniyor. İntihar olarak öne sürülen bazı ölümlerin çatışmalar sırasında gizlenen TSK kayıpları olduğu yönünde de şüpheler var. TSK içerisindeki kötü muamele ise bir sır değil.