1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Bin aileye iftar yemeği dağıtacak
Bin aileye iftar yemeği dağıtacak

Bin aileye iftar yemeği dağıtacak

Kızılay Diyarbakır Şubesi Ramazan ayı boyunca boyunca her gün bin aileye yemek yardımı yapacak.

A+A-

Kızılay Diyarbakır Şube Başkanı Hikmet Hamzaoğulları, 15 seneden beri yardım faaliyetlerini sürdürdüklerini ifade ederek, “İhtiyaç sahibi olan kimselere olsun her türlü gıda maddelerini kendilerine veriyoruz” dedi.Türk Kızılayı Diyarbakır Şubesi, Ramazan ayı dolayısıyla ihtiyaç sahibi bin aileye her akşam iftar yemeği veriyor.


Türk Kızılayı, her yıl olduğu gibi bu yıl da Ramazan ayında ihtiyaç sahibi ailelerin yardımına koştu. Türk Kızılayı Diyarbakır Şubesi tarafından Ramazan ayı boyunca her gün bin aileye yemek yardımı yapılıyor. Konuyla ilgili açıklama yapan Türk Kızılayı Diyarbakır Şube Başkanı Hikmet Hamzaoğulları, insanları mağdur etmemek adına özveri ile çalıştıklarını söyledi.

Yemeklerin oldukça hijyenik ortamlarda, işinin ehli kişilerce yapıldığını aktaran Hamzaoğulları, iftar vaktine kadar herkesin yemeğini aldığını belirtti. Kızılay olarak, vatandaşlara her türlü yardımı sunmaya çalıştıklarını dile getiren Hamzaoğulları, vatandaşların da kendilerine yardımcı olduklarını kaydederek, “Ramazan ayı içerisinde fakir ve fukaralara, kimsesizlere verilen yemekleri hakikaten bir emek neticesinde hazırlıyoruz. Her ramazan ayında biz 5 bin ve 6 bin arasında vatandaşlara kimsesizlere yemek dağıtıyoruz. Bunlar yaklaşık bin aile oluyor. Bin aileden 5, 6 bazen daha fazla fert karşımıza çıkabiliyor. En aşağı 6 bin kişiye yemek dağıtıyoruz.

Her gün değişmeyecek şekilde 2 çeşit yemek, tüm ailelere yetecek kadar ekmek ve haftanın üç günü de tatlı dağıtıyoruz. Bu bakımdan gelen fakir fukaraların hepsi kendi kaplarını getirmek suretiyle buradan hem yemeğini hem ekmeğini alıyor. Saat 14.00-15.00’da başlıyoruz yemek dağıtmaya, akşam iftar zamanı yemekleri hazır olmuş oluyor. Verdiğimiz yemekler çok esaslı bir şekilde ustalar tarafından hazırlanıyor. Personelimiz bu işlerin ehli olan kimselerdir. Et veya tavuk eti yemeklerin içerisine bırakıyoruz. Yine genel merkezimizin bize göndermiş olduğu bazı gıda maddeleri var onları dağıtıyoruz. Diğer taraftan vatandaşlarımız bize yardımda bulunuyorlar, onları da kabul ediyoruz. Daha iyi yemek çıkarmaya çalışıyoruz.

Biz yaklaşık 15 seneden beri bu işleri devam ettiren bir kurumuz. Kızılay Şubesi hakikaten üstüne düşen vazifeleri yapıyor. Fakirlere olsun, başka zamanlarda ihtiyaç sahibi olan kimselere olsun her türlü gıda maddelerini kendilerine veriyoruz. Bütün vatandaşlara elini uzatabilecek bir müessesedir. Biraz önce de belirttiğim gibi bin aileye veya 5 bin fert, anneleri babaları gelip buradan yemeklerini alıyorlar. O bakımdan sıraya giriyorlar. Biz kendilerine saat üçte yemeklerin dağıtılacağını söylediğimiz halde maalesef onlar çok daha evvelden gelip ihtiyaçlarını bu şekilde gidermiş oluyorlar.

Kalabalık oluyor, kalabalığı sırayla içeri alıyoruz. Yemeklerini, ekmeklerini, tatlılarını veriyoruz. Yardım ettiklerimizin ellerinde kartları var, kartlarını imzalatarak yolcu ediyoruz” dedi.

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler