1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Bin 198 asılsız çağrı
Bin 198 asılsız çağrı

Bin 198 asılsız çağrı

AA muhabirinin, Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü'nden edindiği bilgiye göre, "155 Polis İmdat" hattına gelen çağrı sayısında, 2011 ve 2012 yıllarına göre azalma, daha önceki yıllara göre ise artış yaşandı.

A+A-

2010 yılında 73 bin 886 olan çağrı sayısı, 2011 yılında 88 bin 723, 2012 yılında da 103 bin 84'e yükseldi. Geçen yıl ise geçmiş 2 yıla göre düşüşle 82 bin 346 çağrı gerçekleşti.

- Bin 198 asılsız çağrı

Çağrıların çoğunluğunu genel asayiş konusu oluştururken, 82 bin 346 çağrının bin 198'i asılsız çıktı. Hattı sürekli arayarak meşgul eden 421 çağrı oldu. Elektrik arıza, kan talebi, yangın, yol durumu, ambulans, su arıza ve su baskınları konusunda hatta bin 139 görev dışı ihbar yapıldı.

- Bilgi edinme hattına dönüştü

Vatandaşların, elektriklerin ne zaman geleceği, yol ve adres tarifi, nöbetçi eczane, polis olma şartları, trafik tescil, pasaport ve ehliyet, ceza puanları, gürültü konularında ne yapmaları gerektiği, silah ruhsatı, araç çektirmek için çekici numarası ve milli bayramlarda tören yerleri gibi konularda da "155 Polis İmdat" hattını aradığı öğrenildi.

- "Diyarbakırlı polisine güveniyor"

Diyarbakır Emniyet Müdürü Halis Böğürcü, AA muhabirine, kendilerine yapılan her ihbarı değerlendirdiklerini söyledi.

İhbar yapan vatandaşlara teşekkür ettiğini ifade eden Böğürcü, "Vatandaşımızın yaptığı ihbarları önemsiyoruz. Bazen onların bizi lüzumsuz meşgul etmeleri olsa bile içerisinde faydalı olanlar olduğu için teşekkür ediyoruz" dedi.

Vatandaşların bilinçlendiğini ve polise güvendiğini kaydeden Böğürcü, şöyle konuştu:

"Son yıllarda ihbarlardaki artış vatandaşımızın bilinçlendiğini gösteriyor. Ayrıca vatandaşımız artık polisine güveniyor. Diyarbakırlı polisine inanıyor. Diyarbakır artık polisiyle beraber olmak istiyor. Biz de bunun için Diyarbakırlılarla beraber olmayı önemsiyoruz.

Her yerde beraber olacağız."

Yapılan ihbarların muhbirlik değil, bir vatandaşlık görevi olduğunu dile getiren Böğürcü, insanların bu bilinçle hareket ettiğini bildirdi.

Böğürcü, "Bu illa suçluyu ihbar etmek değildir. Vatandaşımız yangını ihbar ediyor, hırsızlığı ihbar ediyor. İhbar, kamuya ve insanlığa hizmettir. İnsanlık ve adalete hizmettir" ifadelerini kullandı.

Etiketler : , , ,

HABERE YORUM KAT