1. HABERLER

  2. TEKNOLOJİ

  3. Bilişimde 2012 hedefi müthiş
Bilişimde 2012 hedefi müthiş

Bilişimde 2012 hedefi müthiş

Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv, 2007 sonunda 26 milyar dolar olarak hesaplanan Türkiye bilişim pazarının 2012‘de 60 milyar dolara çıkacağını

A+A-

Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv, 2007 sonunda 26 milyar dolar olarak hesaplanan Türkiye bilişim pazarının 2012‘de 60 milyar dolara çıkacağını, bu pazar içinde en büyük payı yüzde 63’lük oran ve 2007 verileriyle 16.2 milyar dolarlık büyüklükle yine Telekom sektörünün oluşturacağını söyledi.

MOBİSAD tarafından düzenlenen panelde görüşlerini açıklayan Turkcell Genel Müdürü Ciliv, bilişim sektörünün Türkiye ekonomisinden daha hızlı büyüdüğüne dikkat çekerek 2007 yılında bilişim sektörünün yüzde 24'lük büyüme ile ekonomik büyümenin beş katına yakın bir büyüme sergilediğini belirtti.

-TURKCEL KAYIT ALTINA ALMADA LİDER-

Kayıt altına alma işlemlerinde Turkcell’in öncülük yaptığını ifade eden Genel Müdür Ciliv 2005 yılında kayıtlı işlemlerinin yüzde 72’sinin Turkcell üzerinden yapıldığını ve bu oranın Eylül 2006-Haziran 2008 arasındaki dönemde yüzde 75’e ulaştığını kaydederken, diğer operatörlerden yapılan kayıt işlemlerinin de yüzde 25 olduğunu söyledi.

 Ciliv, mobil iletişimin kayıt dışılığın yaşanmadığı ender sektörlerden biri olduğunu savunarak, “Mobil ödeme gibi servislerimizin yaygınlaşmasıyla kağıt para elektronik paraya dönüşecek ve birçok ödeme işlemi kayıt altına alınacak” dedi.

Turkcell Genel Müdürü Ciliv, kayıtlı ekonominin büyümesinde en önemli iki etkenin mobil bant genişliğinin yükseltilmesi ve vergilerin düşürülmesi olduğunu vurgulayarak, mobil mobil genişbant gibi yeni teknolojiler hızla gelmeli. Sektör rekabete açık, adil ve öngörülebilir olmalı.Vatandaşlarımızın üstündeki vergi yükü AB standartlarına inmeli” diye konuştu.