1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. 'Bilinçli köylü sağlıklı yaşam'
'Bilinçli köylü sağlıklı yaşam'

'Bilinçli köylü sağlıklı yaşam'

Mezopotamya Gençlik Araştırma Merkezi Derneği, Avrupa Birliği tarafından kabul edilen “Bilinçli köylü sağlıklı yaşam” projesi kapsamından köylerde çalışmalarına başladı.

A+A-

Mezopotamya Gençlik Araştırma Merkezi Derneği (MEGAMDER), bölgede tarım ve hayvancılığın daha modern bir tarzda yapılabilmesi amacıyla hazırladığı “Bilinçli köylü sağlıklı yaşam” isimli proje Avrupa Birliği tarafından kabul edildi. Kabul edilen proje kapsamında dernek, Diyarbakır'ın Çınar ilçesi Murattaş ve Melepolat köylerinde çalışmalara başladı. Proje ve çalışma hakkında bilgi veren Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencisi ve MEGAMDER Sekreteri Mazlum Özer, dernek olarak böyle bir proje hazırladıklarını destek amacıyla Avrupa Birliği'ne sunduklarını belirtti. Projenin AB tarafından kabul edilip desteklendiğini ifade eden Özer, “Projenin ismi 'Bilinçli köylü sağlıklı yaşam' projesidir. Projemizin temel amacı, bölgemizde tarım ve hayvancılığın ön planda olduğunu bilerek, tarım ve hayvancılığı daha modern bir halde sağlamaktır” dedi.

'Kültürel aktiviteler yapılacak'

Projenin dernek bünyesinde çalışan öğrencilerin ortaklaşa ürettikleri bir proje olduğunu ifade eden Özer, şunları dile getirdi:

“Ziraat öğrencileri, sağlık ve veteriner öğrencileri biraraya geldi ve bu projeyi yaptık. Proje kapsamında, Çınar ilçesine bağlı Murattaş ve Mellepolat köylerinde çalışmalar yapıldı. Ziraat öğrencileri köylere giderek tarım üzerinden köylüleri bilgilendirdi. Bunlar sulama yöntemi, gübreleme, anız yöntemi anlatıldı. Veteriner öğrencileri ise, köyde hayvanların sağlık kontrolü yaptı. Köylerde koruyucu hekimliği üzerinden bilgilendirme yapıldı. Diğer yandan hayvandan insana insandan hayvana bulaşan hastalıklar ile ilgili sunum yapıldı. Sağlık öğrencileri ise hijyen, ağız ve diş sağlığı üzerine sunumlar yaptı.” Özer, çalışmaya Ziraat Fakültesi, Veterinerlik ve Tıp Fakültesi'nde okuyan 40 öğrencinin katıldığını ve tüm sunumların Kürtçe yapıldığını belirtti. Özer, ayrıca önümüzdeki hafta sonu da köylere giderek kültürel aktiviteler düzenleyeceklerini aktardı.

Gençliğin sorunlarını; araştırma, çözüm yolları ve proje geliştirme amacıyla kurulan MEGAMDER ayrıca, bünyesinde gençlere yönelik Kürt dil eğitimi, bilgisayar, tiyatro, müzik, masa tenisi, satranç, İngilizce gibi spor, kültür ve sanat kursları veriyor. Dernek tarafından 2012 yılı içerisinde Diyarbakır merkezi ve köylerinde sağlık taraması yapılmıştı.

HABERE YORUM KAT