1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Bilim insanlarını çalışamaz hale getirdi
Bilim insanlarını çalışamaz hale getirdi

Bilim insanlarını çalışamaz hale getirdi

“Bu suça ortak olmayacağız” başlıklı bildiriye imza attığı için hakkında görevli olduğu Dicle Üniversitesi tarafından soruşturma başlatılan 24 akademisyenden biri olan Yrd. Doç. Dr. Mustafa Oğuz Sinemillioğlu, Sur'daki durumdan dolayı iki aydır çalışamadı

A+A-

Bölgedeki çatışmalar ve ölümlere karşı Barış İçin Akademisyenlerin "Bu suça ortak olmayacağız" bildirisine imza atan 1128 akademisyene yönelik soruşturmalar devam ediyor. Son olarak Dicle Üniversitesi'nde bildiriyi imzalayan 24 akademisyen hakkında geçtiğimiz günlerde rektörlük tarafından soruşturma başlatıldı.

 

Dicle Üniversitesi Öğretim Görevlisi Yrd. Doç. Dr. Mustafa Oğuz Sinemillioğlu, "Bu suça ortak olmayacağız" bildirisine neden imza attığını, açılan soruşturmayı değerlendirdi.
 
Sinemillioğlu, bilim insanı olarak düşünce açıklama özgürlüğü ve İnsan Hakları Evrensel Beyannamesinde bulunan düşünce özgürlüğünü kullandıklarını ifade etti. Türkiye'de yaşayan bir yurttaş olarak güvenilir, yaşanılabilinir, bilimsel ve sürdürülebilir bir ortam talebiyle bildirgeyi imzaladığını ifade ederek, "Türkiye vatandaşı bir bilim insanı olarak can güvenliği talep ediyorum. Son dönemde yaşanan güvenlik politikalarındaki değişikliği, sıkılaşması, savaş harcamalarının artırılması ve bizim son dönemde yaşadıklarımız, can güvenliği korkumuzu azaltmamıştır. Öz itibariyle devlet hukuk içerisinde kalmak zorundadır. Dolayısıyla ben Diyarbakır'da yaşayan günlük yaşanan bütün olayları benliğimle hisseden, yaşayan bir insan olarak can güvenliği içerisinde huzurla yaşamak istiyorum bunun için imza attım" dedi.
 
'İki aydır çalışmalarımı yapamıyorum'
 
Tarihi Sur ilçesinin korunması noktasında araştırma yaptığını ve Sur'un durumunun da bu imza atmasında etkili olduğuna dikkat çeken Sinemillioğlu, "Bu konuda yayınlanmış makalelerim var. Bunlar üzerine çalışmalar yapıyorum. Çalışmalarımı son iki aydır yapamıyorum bunu yapabilmek için imza attım. Öz itibariyle barış, düşünce özgürlüğü istiyoruz. Hiçbir insan barış istediği için, savaş olmasın, dışarıdaki insanlar, çocuklar öldürülmesin dediği için sorgulanamaz bunun sorgulanması ayıptır" diye belirtti.
 
'Soruşturmaya karşı mücadele edeceğim'
 
Sinemillioğlu, bilim insanlarının sorgulamak zorunda olduklarını belirterek, "Sorgulamadığınız zaman elle tutulur gözle görülür şekilde kanıtlamadığınız zaman o bilim olmaz. Bilimin olduğu yerde de siz dayanaktan yoksun iddialar da bulunamazsınız. Ancak şuanda dayanaktan yoksun iddialarla hakkımızda soruşturma açılmış" dedi.
 
Açılan soruşturma ile Rektörlük tarafından bilimsel sürecin ayaklar altına alındığını dile getiren Sinemilliğoğlu, soruşturmaya düşüncelerini açıklamamak ve bilimsel özgürlüğü anlatmak suretiyle yanıt vereceğini ifade etti.

 

(Ayşe Kaya)

HABERE YORUM KAT