1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Bilgisayar ve yazılım mühendislerini geçip finale kaldı
Bilgisayar ve yazılım mühendislerini geçip finale kaldı

Bilgisayar ve yazılım mühendislerini geçip finale kaldı

D.Ü Veterinerlik Fakültesi öğrencisi Fatih Mehmet Dişçioğlu, siber güvenlik yarışmasında, bilgisayar ve yazılım mühendislerini geçip finale kaldı.

A+A-

Dicle Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi öğrencisi Fatih Mehmet Dişçioğlu, Türkiye Bilimsel Ve Teknolojik Araştırma Kurumu'nun (TÜBİTAK) düzenlediği "Üniversiteler arası siber güvenlik" Yarışması'nda bilgisayar ve yazılım mühendislerini geçerek finale kaldı.

Ulusal Siber Güvenlik Stratejisi ve Eylem Planı kapsamında TÜBİTAK BİLGEM Siber Güvenlik Enstitüsü tarafından düzenlenen Üniversiteler Arası Siber Güvenlik Yarışmasına 65 üniversiteden yarışmacı katıldı. Bilgisayar ve yazılım mühendislerini geçerek ilk 10'a giren Demircioğlu, finalde derece yapmayı çok istediğini söyledi. Dicle Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi'nde okuyan Demircioğlu liseden beri yazılıma ilgi duyduğunu ancak ailesinin Veterinerlik okumasını istemesinden dolayı bu bölümü okuyamadığını ifade ederek, kendi çabaları ile öğrendiği bilgilerle yarışmada mühendisleri geçmesinin kendisini çok mutlu ettiğini dile getirdi.

HACKERLERİN ZARARSIZ İNSANLAR
Hedefinin yarışmada birinciliği elde etmek olduğunu kaydeden Demircioğlu, okul bittikten sonra veterinerlik yapmayacağını bilişim güvenliği uzmanı olarak çalışmak istediğini söyledi. TÜBİTAK'ın bu yarışmayı düzenlemesinin amacının üniversitelerde okuyan bilgi güvenliği uzmanlarını test etmek olduğunu düşündüğünü ifade etti. Normal hayatta "hacker" denilince insanların aklına korsan ve hırsız gibi figürlerin geldiğine dikkat çeken Demircioğlu, bunun böyle olmadığını ve aslında hackerlerin zararsız insanlar olduklarını kaydetti. Demircioğlu, "normalde hackerler zarar vermezler. Bir yazılımı kırıp geliştiren kişilere hacker denilir. Ancak bunu kötü amaçla kullanan hackerler da yok değil" dedi.

GÖNÜLLÜ OLARAK BİLİŞİM VE ANALİZ UZMANI
Hiçbir bilişim sisteminin yüzde yüz güvenli olmadığını aktaran Demircioğlu, en güvenli sistemin fişi çekilmiş sistem olduğunu kaydetti. Şirketlerin sistemlerinde bulunan güvenlik açıklarını tespit etmek amacıyla bilişim güvenliği uzmanlarına ihtiyaç duyduğunu belirten Demircioğlu, bu kişilerin sistemi kırıp nerede açık olduğunu bulduktan sonra onu geliştirdiklerini söyledi. Dicle Üniversitesi'nde öğrenci olan Demircioğlu aynı zamanda, Bilişim güvenliği ve Bilişim Suçlarına Karşı Mücadele Derneği'nde gönüllü olarak Bilişim ve Analiz Uzmanı görevini yürütmektedir.

HABERE YORUM KAT