1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. BİKG'li kadınlar: Sur'un sesi biz olmalıyız
BİKG'li kadınlar: Sur'un sesi biz olmalıyız

BİKG'li kadınlar: Sur'un sesi biz olmalıyız

Sur'daki yasağın kaldırılması, operasyonların durdurulması için Diyarbakır'da 3 günlük nöbet eylemine geçen BİKG üyesi kadınlar, Sur'da yaşananların doğru yansıtılmadığını belirterek, “Sur'un sesi bizler olmalıyız.

A+A-

91 gündür Sur'da büyük bir katliam yaşanıyor. Ölümden değil yaşamdan yanayım diyorsan ses verin” diyerek, yapılacak eyleme katılım çağrısı yaptı.
 
Diyarbakır halkına destek vermek amacıyla İstanbul'dan Diyarbakır'a gelen Barış İçin Kadın Girişimi (BİKG) üyesi kadınlar, Dicle Fırat Kültür Merkezi'nde dün 3 günlük nöbet eylemine başladı. 7 kişilik bir grupla gelen BİKG'li kadınlar, eylemlerini kuşatmanın tamamen kaldırılması talebiyle yapıyor.
 
“Burayı anlamak, yaşamak lazım”
 
Barış İçin Kadın Girişimi aktivisti İlkay Demir, aynı mücadele dilini kullanmak için ve verilen mücadeleyi görmek için geldiklerini söyledi. Kuşatmanın kaldırılması için verilen direnişte yer alacaklarını ifade eden Demir, yüreklerinde Sur içinde, top sesleri içinde yaşam mücadelesi veren çocukları hissettiklerini belirterek, “Biz de burada tarihe tanıklık edeceğiz” dedi. “Yaşamadan da kolay değil burayı anlamak, yaşamak lazım” diyen Demir, Diyarbakır halkının çok üzgün olduğunu ancak saldırılara karşı da direndiğini vurguladı.
 
'Sur'un sesi olmalıyız'
 
BİKG aktivisti Nimet Tanrıkulu da, Sur'daki kuşatmanın kaldırılarak içerde mahsur kalan kadın ve çocuklar başta olmak üzere herkesin çıkartılması gerektiğini dile getirdi. Ablukanın tümden kaldırılması gerektiğini altını çizen Tanrıkulu, kuşatmanın kalkması için gerçekleştirilecek yürüyüşün önemli olduğuna dikkat çekerek, katılım çağrısı yaptı.


Sur içinde 200'e yakın sivilin katliamla karşı karşıya olduğuna dikkat çeken Tanrıkulu, aylardır burada yaşananların ana akım medya tarafından çarpıtıldığını ve muhalif basının da perdelenmeye çalışıldığını belirterek, "Sur'un sesi bizler olmalıyız. 91 gündür Sur'da büyük bir katliam yaşanıyor. Ölümden değil yaşamdan yanayım diyorsan bu çağrılara ses verin" dedi.

HABERE YORUM KAT