1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Beyzo Teyze son yolculuğuna uğurlandı
Beyzo Teyze son yolculuğuna uğurlandı

Beyzo Teyze son yolculuğuna uğurlandı

Diyarbakır'ın en yaşlı Ermenilerinden Beyzo Teyze son yolculuğuna uğurlandı

A+A-
Diyarbakır'ın en yaşlı Ermenilerinden olan “Beyzo Teyze” lakaplı Bayzar Alata, Sarkis Eken ile kıydığı resmi nikahtan 2 ay sonra hayatını kaybetti. 
 
Diyarbakır'ın en yaşlı Ermenilerinden olan “Beyzo Teyze” lakaplı Bayzar Alata, Sarkis Eken ile kıydığı resmi nikahtan 2 ay sonra hayatını kaybetti. Alata,
Meryem Ana Süryani Kilisesi'nde düzenlenen törenle son yolculuğuna uğurlandı.
Diyarbakır'da yıllardır kilise bahçesindeki evinde yaşayan Bayzar Alata, iki ay önce dini nikahla yaşadığı Sarkis Eken ile resmi nikah kıymıştı. Nikahı 'Asırlık aşk kilisede resmileşti' şeklinde basına yansıyan 87 yaşındaki “Beyzo Teyze” lakaplı Bayzar Alata, dün hayatını kaybetti. Bugün Meryem Ana Süryani Kilisesi'nde düzenlenen cenaze merasimine Ermeni halkı, Alata'nın akrabaları ve Diyarbakırlı komşuları katıldı.
Cenaze merasiminde konuşan Meryem Ana Kilisesi Papazı Yusuf Akbulut, Beyzo Teyze'nin çok yardımsever ve insanlar arasında ayrım yapmaksızın herkesle ilgilenen biri olduğunu söyledi. Akbulut, “Ayrım yapmadan misafirperver kapısı yedi yabancıya açıktı. Beyzo Teyze barışın sembolüydü, insanları severdi. Din, dil ve ırk ayrımını hiç gözetmeden herkesi evine kabul ederdi. Kilisede bulunan birçok komşusu ve yakını bunlara şahittir. Hepinizin Allah rahmet etsin demenizi istiyorum. İnsanlara darılmazdı ve üzmezdi, 21 senedir onu tanıyorum. Yıllardan beridir beraber yaşıyoruz'' dedi.
 
Alata'nın kilise bahçesindeki evinin önüne getirilen cenazesi, burada yakınlarının hakkını helal etmesiyle vasiyeti gereği Eskihal semtindeki Süryani Mezarlığı'nda toprağa verildi. Törene, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Fırat Anlı ve Sur İlçe Eş Başkanı Seyit Narin de katıldı.
 
 
Diyarbakır'ın yaşayan en yaşlı Ermenilerinden, 1927 Büyükkadı doğumlu olan Bayzo Alata ile 1930 Silvan doğumlu Sarkiz Eker, 27 Nisan 2014 tarihinde Surp Giragos Ermeni Kilisesi'nde aşklarını resmileştirmek için nikah masasına oturmuştu.

HABERE YORUM KAT