1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Beyin ölümü bildiriminde Türkiye üçüncüsü
Beyin ölümü bildiriminde Türkiye üçüncüsü

Beyin ölümü bildiriminde Türkiye üçüncüsü

Diyarbakır Eğitim ve Araştırma Hastanesi, beyin ölümü bildirimi sıralamasında üçüncü oldu.

A+A-

Diyarbakır İli Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreteri Doç. Dr. Muhammet Güzel Kurtoğlu, Diyarbakır Eğitim ve Araştırma Hastanesi organ nakli ekibinin yoğun çalışma yürüttüğünü belirterek, Türkiye genelinde her gün güncellenen Galsgow Skorlama Sistemi (Beyin ölümü bildirimi) sıralamasında üçüncü olduğunu söyledi.

Organ nakli için beyin ölümü gerçekleşen kişilerin bildirilmesinin çok önemli olduğunu ifade eden Kurtoğlu, şöyle konuştu:

"Organ naklinde bir canlıdan en fazla bir iki organ alınabilirken kadavradan sağlam olan bütün organlar alınabilir. Organ bağışında bulunan canlının hayatı da risk altında olabilir. Ayrıca kadavradan alınan organlar daha fazla hastanın hayatını yeniden kazanmasına vesile olur. Yoğun bakım ekibimiz beyin ölümü bildirimlerini yaparak aslında organ nakline çok büyük katkı sağlamış oluyor. Böylece ekibimiz beyin ölümü gerçekleşen kişilerin aileleri ile görüşmeler yapabilme imkanı buluyor. Özverili ve koordineli çalışmalarıyla hastanemizi ilk sıralara taşıyan organ nakli ve yoğun bakım ekibine teşekkür ediyorum."

 

HABERE YORUM KAT