1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Beyazay’dan Sur mağduru kadınlara iftar
Beyazay’dan Sur mağduru kadınlara iftar

Beyazay’dan Sur mağduru kadınlara iftar

Türkiye Beyazay Derneği Diyarbakır Şubesi tarafından Sur ilçesindeki terör mağduru kadınlara yönelik iç kalede iftar programı düzenlendi.

A+A-

Programa Diyarbakır Valisi Hüseyin Aksoy ve eşi Hülya Aksoy'un yanı sıra, 22 ve 23. dönem İstanbul milletvekili ve Türkiye Beyazay Derneği Genel Başkanı Lokman Ayva, 24. dönem Düzce Milletvekili İbrahim Korkmaz, Vali Yardımcıları Remzi Kattaş ve Tuğba Koşal, Yenişehir Kaymakamı Mehmet Özel, Vakıflar Bölge Müdürü Metin Evsen, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Mehmet Demir,  bazı sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, dernek üyeleri ve vatandaşlar katıldı.
 
AYVA, HERKESİ KARDEŞLİKTE BULUŞMAYA DAVET ETTİ

İftar programı konuşmalarla başladı. İlk olarak 22 ve 23. dönem İstanbul milletvekili ve Türkiye Beyazay Derneği Genel Başkanı Lokman Ayva bir konuşma yaptı. Diyarbakır’ın dünyanın en güzel şehirlerinden birisi olduğunu belirten Başkan Ayva herkesi Diyarbakır’daki kardeşlik ve dostluk ortamına omuz omuza vererek buluşmaya davet etti.
 
İftar programında davetlilere seslenen Diyarbakır Valisi Hüseyin Aksoy ise, son aylarda Sur ilçesinde yaşanan terör olayları nedeniyle vatandaşların büyük bir mağduriyeti olduğunu ve bu mağduriyetleri gidermek adına çabaladıklarını belirterek şöyle dedi:
 
“Sur’daki vatandaşlarımızın sıkıntılarını azaltmak adına başta devletin tüm kurumları ve STK'lar olmak üzere bu mağduriyetleri gidermek için seferber olduk. Beyazay Derneğinin Sur mağduru kadınların kurs alacağı organizasyonlara ev sahipliği yapması gibi çalışmaları biz de valilik olarak destekledik. Milli Eğitim Müdürlüğümüz ve İş-Kur Müdürlüğümüzün ortaklaşa yürüttüğü bu çalışmalarda 500'ü aşan sayıda kadınlarımıza çeşitli sürelerde kurslar düzenledik. Onların belirli bilgi ve becerilerinin geliştirilmesine katkı sunduk, onları daha farklı ortamlarda bulundurarak toplumla sosyal dayanışma içerisinde daha iyi bir noktaya gelmelerine katkı sağladık. Beyazay Derneği, Türkiye genelinde önemli çalışmalara hizmet eden bir dernek. Engellilerin sorunlarının aşılmasında devlet tarafından yapılan çalışmalarda çok önemli katkıları olmuştur”
 
Yapılan konuşmaların ardından Ulu Cami Baş İmam Hatibi ve Türkiye Beyazay Derneği Bölge Başkanı Mehmet Emin Mülayim tarafından Kuran-ı Kerim okundu ve yemeğin sonunda dua edildi.
 
Vali Aksoy, programın ardından iftara katılan terör mağduru kadınlarla yakından ilgilendi ve onların sıkıntılarını dinledi. İftar programı toplu fotoğraf çekimiyle sona erdi.

(Engin Öztürk)

HABERE YORUM KAT