1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Beyaz toprak asbest
Beyaz toprak asbest

Beyaz toprak asbest

Çermik İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Yusuf Güden, asbest içeren beyaz toprağın çıkarıldığı aktif ocakların kapatılması gerektiğini belirtti.

A+A-
Diyarbakır'ın Çermik İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Yusuf Güden, asbestli toprağın yoğun olduğu bölgelerde ve bu toprağın çıkarıldığı ocakların bulunduğu köylerde yaşayan vatandaşların mutlaka sağlık kontrollerinin yapılarak olası risklere karşı erken müdahale şansının sağlanması gerektiğini söyledi.
 
Çermik'in kara yazısı olan Beyaz Toprak asbestin Çermik'te yoğun bir şekilde bulunduğunu belirten Güden, asbest ısıya, aşınmaya, kimyasal maddelere çok dayanıklı lifsel yapıda kanserojen taşıyan bir madde olduğunu söyledi.
 
GÖRÜLEN HASTALIKLAR
 
Halk arasında asbestin ismi ak toprak, Beyaz Toprak, çorak toprak veya gök toprak olarak anıldığını anımsatan Güden, "İnsanların asbest ile temasından en az 20-40 yıl sonra etkisi ortaya çıkmaktadır. Ülkemizde kanser hastalığına sebep olan ak toprağın, birçok yörede etkisi görülmektedir. Asbest solunum yada içme suyu yoluyla insan vücuduna girmekte, başta kanser olmak üzere bir çok hastalıklara sebep olmaktadır. İlçemizde Çermik hastalığı olarak ta bilinen rahatsızlığın temel sebebinin asbest içeren kireçli beyaz topraktır. Asbeste bağlı olarak Akciğer kanseri, Akciğer dokusunda bağdokusu oluşumu, Akciğer zarı kalınlaşması, çeşitli cilt yaraları, Akciğer zarları arasında sıvı toplanması hastalıkları görülmektedir" dedi.
 
BEYAZ TOPRAK BİLİNÇSİZCE KULLANILIYOR
 
Halkın beyaz toprağı bilinçsizce kullandığını belirten Güden, insanlarımız ak toprağı evlerin ısı ve su yalıtımını sağlamak amacıyla badana, sıva ve çatı kaplamada, bazı bölgelerde küçük çocuklarda pudra yerine kullanıldığını, bir çok yörede pekmez kaynatma sırasında kullanılmakta, bazı bölgelerde ise tandır yapımında kullanıldığına bununda insan sağlığı açısından tehlike oluşturduğunu söyledi.
 
ERKEN MÜDAHALE ŞART
 
Asbestli toprağın yoğun olduğu ilçeler başta olmak üzere bu toprağın çıkarıldığı ocakların bulunduğu köylerde yaşayan vatandaşların mutlaka sağlık kontrollerinin yapılması gerektiğine dikkat çeken İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Yusuf Güden. "Asbestli toprağın yoğun olduğu ilçemizde asbestten korunmak için toz oluşumunu yok etmek, maruz kalma süresini en aza indirmek gibi genel korunma kurallarından başka asbest içeren beyaz toprağın çıkartıldığı aktif ocaklar derhal kapatılmalıdır. Pekmez yapımında asbest içeren toprağın kullanımı sona erdirilmeli ve ticari olarak yapılan üretimlerde Beyaz Toprak yerine teknik kalsiyum karbonat kullanılmalıdır" şeklinde konuştu. 
Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT