Beyaz esaret

Beyaz esaret

Karakış yurdun büyük bölümünde etkili olurken bir çok ilde günlük yaşam alt üst oldu.

A+A-
Karakış yurdun büyük bölümünde etkili olurken bir çok ilde günlük yaşam alt üst oldu. Diyarbakır'da sisli ve soğuk bir hava hakim olurken, Tunceli'nin kent merkezi ve merkeze bağlı köylerde okullar yarından itibaren 2 gün süreyle tatil edilirken, karayoluna çığ düşmesi nedeniyle Ovacık ve Pülümür ilçeleriyle Erzincan bağlantısı kesildi.
 
BÖLGE KAR ALTINDA
 
Diyarbakır merkez günü sisli ve zaman zaman çizeleyen yağmur altında, sbirya soğunu yaşarken, İlçelerin bazılarında kar yağışı yaşandı. Perşembe gününe kadar sıcaklığın hızla düşeceği Diyarbakır'da özellikle dün Kulp ilçesi adeta kar esareti yaşadı. Kulp ilçesinde etkili olan kar yağışı ilçe merkezini beyaza bürüdü. Evlerin çatıları, otomobillerin üzerleri ve yollar karla kaplandı. Sabah erken saatlerde işyerini açan esnaf, kapılarının önünde biriken karları temizledi. Kar yağışı nedeniyle araçların ilçe merkezine çıkışları zorlanırken, yağışa en çok çocuklar sevindi. Karın keyfini çıkarmak için dışarı koşan çocuklar, akranları ile kartopu oynadı.
 
SİVEREK YOLUNDA SİS
 
Öğle saatlerinde Siverek Diyarbakır karayolunun 15 kilometresi ile 35 kilometreleri arasında etkili olan sis sürücülere zor anlar yaşattı. Yer yer görüş mesafesi 20 metreye kadar düştü. Yetkililer, sürücülerin yavaş gitmeleri konusunda uyarılarda bulunuldu. Havaların soğuması ve yağışların ardından sıklıkla meydana gelen sis sürücüleri zorlarken daha dikkatli araç kullanmaları gerektiği söylendi.
 
ŞIRNAK'TA KAR ETKİLİ OLDU
 
Şırnak'ta dün sabah saatlerinde başlayan kar yağışı, araç trafiğini olumsuz etkiledi. Kent merkezinde seyir halindeki araçlar zincir takarken, zincir takmayan araçların hareket etmekte sıkıntı yaşadıkları gözlendi. Kent merkezinde kar kalınlığı 10 santime ulaşırken, yüksek kesimlerde ise 1 metreye ulaştı.
 
Şırnak'ın Beytüşşebap İlçesi'nde dün akşamdan itibaren etkili olan kar yağışı, köylerin ilçeyle karayolu bağlantısını kesti. İlçe merkezinde kar kalınlığı yarım metreye ulaşırken, çok sayıda köy yolu ise çığ nedeniyle ulaşıma kapandı.
 
Karayolları ekipleri, dün akşam başlattığı kar temizleme çalışmalarına aralıksız devam ediyor. Vatandaşlar, evlerin damında biriken karları sık sık temizlemek zorunda kalıyor. Damlarda ve kaldırımlarda biriken karların temizlenmesiyle birlikte ilçe merkezinde kar yığınları oluştu.
 
TUNCELİ BÖLGESİNDE KAR
 
Tunceli'de 2 gündür aralıksız devam eden kar yağışı nedeniyle ulaşım tam anlamıyla felç oldu. Tunceli- Erzincan, Tunceli- Pülümür, Tunceli- Ovacık karayolları kar yağışı, karayollarının bir çok yerinde çığ düşmesi sonucu trafiğe kapandı. Tunceli il merkezi ve ilçelere bağlı toplam 311 köy yolu da kar yağışı nedeniyle ulaşıma kapanırken, Ovacık ve Nazimiye ilçe merkezinde kar kalınlığının 2 metreyi buldu. Kar yağışının devam ettiği Tunceli kent merkezi ile merkeze bağlı köylerde okullar 2 gün süreyle tatil edildi. Kent merkezinde kar yağışı devam ederken birçok mahallede hayat tamamen durdu. Belediye ekipleri, iş makinesi yetersizliği nedeniyle kar temizlemede yetersiz kaldığı gözlendi. Kent merkezinde 2 gündür devam yağışlar sonucu kar kalınlığı yarım metreyi aştı. Ayrıca kent merkezine bağlı tüm köy yolları da ulaşıma kapandı.
 
AÇIKÖĞRETİM SINAVLARINA GİREMEDİLER
 
Tunceli'nin Ovacık ve Pülümür ilçeleriyle çığ düşmesi nedeniyle karayolu bağlantısı kesilmesi Açık Öğretim sınavına girecek öğrencileri de etkiledi. Çok sayıda öğrenci, yolların kapalı olması nedeniyle sınav merkezlerine ulaşamadı.
Etiketler :