1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Beyaz baston körler güvenlik günü
Beyaz baston körler güvenlik günü

Beyaz baston körler güvenlik günü

Altınokta Körler Derneği Diyarbakır Şubesi Başkanı Akif Karataş, beyaz bastonun, körlerin yalansız dili ve en dolaysız sembolü olduğuna dikkat çekerek, beyaz baston sayesinde kimseye yük olmadan mesafeleri aşarak hedefe ulaştıklarını söyledi.

A+A-

Altınokta Körler Derneği Diyarbakır Şubesi Başkanı Akif Karataş, ''15 Ekim Dünya Beyaz Baston Körler Güvenlik Günü'' dolayısıyla Ağrı Altınokta Körler Derneği'nde düzenlediği basın toplantısında, dünyadaki görme engellilerin beyaz bastonla tanışmaları gerektiğini belirterek beyaz bastonun görme engelliler için bir güven simgesi olduğunu ifade etti.

KÖRLER GÜVENLİK GÜNÜ

Beyaz bastonu kullanan engellilerin bağımsız olarak yaşadıklarını dile getiren Sağlam, dernek olarak engellileri ilgilendiren düzenlemelerde ve uygulamalarda engelli örgütlerinin söz sahibi olmasını istediklerini söyledi. Sağlam, görme engelliler için her türlü desteğin sağlanması için ellerinden gelen çalışmayı yaptıklarını anlattı.

DİLİ VE EN DOLAYSIZ SEMBOL

Kamuoyunun körü, beyaz bastonuyla tanıdığını belirten Karataş, şunları kaydetti: "Beyaz baston kör için bir özgüven aracıdır. Beyaz baston sayesinde çukurları ve engelleri algılayan körler onlardan sakınarak hedefe ulaşmayı başarır. Beyaz bastonlu bir körü görenler sürücü, bir kazaya meydan vermemek için daha dikkatli davranabilir.

Beyaz baston sayesinde kimseye gereksinim duymadan ya da bağımlı olmadan hareket edebilen kör, giderek kendine olan güvenini pekiştirir. Beyaz baston, körlerin yalansız dili ve en dolaysız sembolüdür. Beyaz baston sayesinde arkadaşlarımız kimseye yük olmadan mesafeleri aşarak hedefine ulaşıyor ve özgürlüğünü yaşıyor." Karataş , görme engellilerin '15 Ekim Dünya Beyaz Baston Körler Güvenlik Günü'nü kutladı.