1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. BES'ten bütçe görüşmeleri
BES'ten bütçe görüşmeleri

BES'ten bütçe görüşmeleri

DİYARBAKIR- Büro Emekçileri Sendikası (BES) Diyarbakır Şubesi'nce, TBMM'deki bütçe görüşmelerine ilişkin düzenlenen basın açıklamasında konuşan Şube Mali Sekreteri Abdurrahim Alçiçek, elektrik ve doğal gaz zammının geri alınmasını, sözleşme hakkı önündeki

A+A-
BES Diyarbakır Şubesi'nce, Meclis'teki bütçe görüşmelerine ilişkin basın açıklaması yapıldı. Adliye binası önünde yapılan açıklamaya sendika üyeleri katıldı. Burada konuşan BES Diyarbakır Şubesi Mali Sekreteri Abdurrahim Alçiçek, 2015 bütçesinin yoksulluk, işsizlik ve savaş bütçesi olduğunu ileri sürdü.
 
Genelde kamu emekçileri, özelde ise yargı emekçilerinin ayrımcı uygulamalara tabi tutulduğunu ve insanca yaşam taleplerinin dikkate alınmadığını ifade eden Alçiçek, çalışma koşullarının giderek zorlaştığını ve her gün yeni hak gaspları ile karşı karşıya kalınan bir süreçte TBMM'deki bütçe görüşmelerinin sürdüğünü kaydetti. Yargı emekçileri olarak, Adalet Bakanlığı'nın bütçesinden haklarını istediklerini dile getiren Alçiçek, bakanlığı bir bütün olarak yargı emekçilerinin taleplerine yer vermeye çağırdıklarını vurguladı.
 
"EN DÜŞÜK ÜCRET 3 BİN 926 TL'YE ÇIKARILMALI”
 
İnsanca yaşam, güvenceli iş ve güvenceli gelecek için taleplerinin olduğuna da dikkat çeken Alçiçek, sözlerini şöyle sürdürdü:
 
"2015 bütçesi sermaye, yerli ve yabancı tekeller ile savaş lobisinin çıkarları doğrultusunda değil, bütçenin asıl kaynağı olan işçi ve emekçilerin ihtiyaçları gözetilecek şekilde hazırlanmalı kamu emekçilerine 2014 yılı enflasyon farkı 'ek zam' olarak 2015 yılı bütçesinin içinde yer almalı. Tüm ek ödemeler temel ücrete yansıtılmalı. En düşük ücret yoksulluk rakamı olan 3 bin 926 lira 42 kuruşa çıkarılmalı. Aynı işi yapanlar arasında ücret adaleti sağlanmalı. Açlık sınırının altındaki ücretler vergiden muaf tutulmalı. Performans sistemi uygulamalarına son verilmeli. Taşeron işçiler kadroya geçirilmeli.
 
Özgür bir toplu sözleşme düzeni yaratılmalı.1 Ekim'de yapılan elektrik ve doğalgaz zamları geri alınmalı. Asgari ücret bir kişinin ailesinin geçimini sağlayabileceği şekilde belirlenmeli. İş cinayetlerini durduracak tedbirler alınmalı. Kayıt dışı ekonomi kayıt altına alınmalı ve sigortasız işçi çalıştırmaya asla izin verilmemeli."
 
Grup, basın açıklamasının ardından sessizce dağıldı.
 
(MP-YRT-AŞ-Y)

HABERE YORUM KAT