1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Bes'ten 13 Mayıs'taki grev öncesi açıklama
Bes'ten 13 Mayıs'taki grev öncesi açıklama

Bes'ten 13 Mayıs'taki grev öncesi açıklama

Büro Emekçileri Sendikası (BES) Diyarbakır Şubesi, 13 Mayıs'ta ülke genelinde yapılacak grev öncesi basın açıklaması düzenledi.

A+A-

DES Diyarbakır Şube binasında düzenlenen basın açıklamasında konuşan Şube Eşbaşkanı Mehmet Karaaslan, işçilerin haklarına emeklerine sahip çıkmak, işçilere hak ve adalet adına bir şeyler yapmak için grev yapacaklarını belirtti. Soma faciasının yıl dönümü olan 13 Mayıs'ta grev yapacaklarını açıklayan Karaaslan, işçi ve emekçilere adalet, gelecek güvencesi istediklerini ifade etti.

 

Karaaslan, kimi partilerin seçim vaatlerine kanmayacaklarını belirterek, kamuda oluşturulan ayrımcılık, adaletsizlik ve kadrolaşma politikalarını yanlış bulduklarını dile getirdi. Karaaslan, kamu işçilerine yapılan haksızlıklara dikkat çekmek için, bu haksızlıkların önüne bir set çekebilmek için alanlarda olacaklarını kaydederek, "Taşeron çalışanları kast ederek nankörlük yapmayın, asgari ücreti kast ederek 800 lira iyi para bu parayla geçinilir, Soma'yı kast ederek bu işlerin fıtratında var söylemleri hala hafızalarımızdayken seçim beyannamelerindeki içi boş süslü püslü laflara artık emekçiler inanmamaktadır.

 

Özelleştirmeler ve 2B yasası gibi uygulamalarla kamuya ait ne varsa satanlara kamu hizmetlerini piyasalaştıranlara kamu emekçileri yoksulluk sınırının altında açlık sınırlarına yakın maaşlara mahkum edenlere kamuda yarattıkları ayrımcılık adaletsizlik ve kadrolaşmak politikaları ile kamu emekçilerini AKP'nin memuru olmaya zorlayanlara, besleyip büyüttükleri yandaş sendikalar memur-sen eliyle kamu emekçileri satış sözleşmelerine mahkum edenlere kamuda rehabilitasyonda performans ücretlerinden bahsedenlere, kariyer ilkelerine pay-pas edenlere kamuda güvencesiz çalışmayı öne çıkaranlara kamu emekçilerinin iş güvencesini kaldırma planları yapanlara iş cinayetlerini fıtrat kader ve benzeri söylemlerle geçiştirenlere her alanda kendi yandaşlarını yaratanlara kendisi gibi düşünmeyenleri ötekileştirenlere kamu emekçileri grev hakkını yok sayanlara işçilerin grev yapmayı yasaklayanlara yargı kurallarına uymayanlara 'dur' demek için 13 Mayıs'ta grevdeyiz. Büro emekçileri eşit adaletli ve insanca bir yaşam istiyor.

 

Büro emekçileri olarak insanca yaşam güvenceli iş güvenceli gelecek talebiyle bir kez daha eylemdeyiz. 13 Mayıs'ta tam da ülke tarihinin en büyük işçi katliamı olan Soma'nın yıl dönümünde grev yaparak alanlarda olacağız" dedi.

HABERE YORUM KAT