1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Beslediği güvercinler tabutuna kondu
Beslediği güvercinler tabutuna kondu

Beslediği güvercinler tabutuna kondu

Bismil’de yaşamını yitiren 4 gençten biri olan Bilal Bozkur’ın, son yolculuğuna uğurlandığı cenaze töreni sırasında uçurulan beslediği güvercinleri gelip tabutunun üzerine kondu.

A+A-

Ayrıca, isimleri belirlenemeyen 3 kişiden birinin ise, Abdullah Sügücü olduğu belirlendi. Diyarbakır’ın Bismil ilçesinde yaşanan olaylarda yaşamını yitirien 4 gençten biri olan Bilal Bozkur’un cenazesi, otopsi için götürüldüğü Malatya Adli Tıp Kurumu’nda ailesince teşhis edilmesinin ardından dün toprağa verildi.

Defnedilmek üzere Bismil’e getirilen Bozkur’un cenazesi, ilçenin girişinde kitlesel olarak karşılandıktan sonra son yolculuğuna uğurlandı. Törene, HDP Diyarbakır Milletvekili İmam Taşçıer, HDP, DBP il eşbaşkanları ve Barış Anneleri Meclisi üyelerinin de bulunduğu binlerce kişi katıldı.


“Güvercinler uçuruldu”


Cenaze aracıyla Nato Caddesi’ne kadar getirilen Bozkur’un tabutu, burada cenaze aracından indirilerek omuzlara alınarak, aile evine getirildi. Duygusal anların yaşandığı o esnada Bozkur’un yetiştirdiği güvercinler gökyüzüne uçuruldu. Uçurulan bu güvercinlerden bazıları gelip Bozkur’un tabuta kondu. Burada komşularından helallik alınması sonrası Bozkur’un tabutu tekrar omuzlara alınarak, toprağa verileceği TOKİ Mezarlığı’na getirildi.  Mezarlıkta dini vecibelerin yerine getirilmesi sonrası Bozkur’un cenazesi toprağa verildi. Defin işlemi sonrası Bozkur şahsında özgürlük ve demokrasi mücadelesinde yaşamını yitirenler için saygı duruşunda bulunuldu.


“Büyük bir vahşet ile katledildi”


Törende konuşan MEYA-DER Diyarbakır Şubesi Eşbaşkanı Hasan Pençe, gencecik çocukların her gün büyük bir vahşet ile katledildiğini söyledi. “Bu vahşet kahraman çocuklarının mücadelesi ile boşa çıkarılacak” diyen Pençe, bundan sonra daha büyük bir özveriyle çalışacaklarını söyledi. Bozkur’un amcası Mehmet Nuri Bozkur ise, “Yeğeninin sadece kendi şehitleri değil, tüm Kürdistan şehidi” olduğunu söyledi. Yapılan konuşmaların ardından mezarlıktaki tören son buldu. Törene katılanlar ise Bozkur için kurulan taziye evine geçti.


1 kişinin daha kimliği belirlendi


Öte yandan Bismil’de yaşamını yitiren 4 kişiden biri daha ailesi tarafından teşhis edildi. Vücutları parçalandığı için kimlikleri tespit edilemeyen ve Malatya Adli Tıp Kurumu’na götürülen 4 gençten birinin, Bilal Bozkur olduğu belirlenmişti. Kimliği tespit edilemeyen 3 kişiden birinin ise ailesi tarafından yapılan teşhis ile Abdullah Sügücü (35) olduğu belirlendi.
 

 

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler