1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Beşiktaş’ta “Aşiti” sokağı
Beşiktaş’ta “Aşiti” sokağı

Beşiktaş’ta “Aşiti” sokağı

Bir süre DBP’li Diyarbakır merkez Sur ilçe belediyesi ile Hakkari Belediyesi arasında “Kardeşlik Protokolü” imzalayan CHP’li Beşiktaş Belediyesi, bu kez de Dikilitaş semtindeki 'Barış Sokağı'nın adını, 'Barış-Aşiti Sokağı' olarak değiştirdi.

A+A-

Diyarbakır Sur Belediyesi ile Şişli Belediyesi arasında imzalanan “Kardeşlik Protokolü”nün mimarı olan Beşiktaş Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Tüy, “Bölgedeki olaylar bizi derinden üzüyor. Ölümleri durduracak, barışa gidilen her yola Beşiktaş Belediyesi olarak katkı sunmaya devam edeceğiz” dedi.


Törene Beşiktaş Belediye Başkanı Murat Hazinedar, Hakkari Belediyesi Eş Başkan vekilleri Nazmi Coşkun ve Fatma Yıldız katıldı. Hazinedar, geçen yıl 1 Eylül Dünya Barış Günü’nde ziyaret ettiği Hakkari'de büyük bir coşkuyla karşılandığını söyleyerek, “Bu yolu birlikte yürüyeceğiz” dedi.
 
 İBB Meclisi ismi onaylamadı


Kararı Beşiktaş Belediyesi'nde oy birliğiyle çıkardıklarını belirten Hazinedar, “Bu kararı Beşiktaş Belediyesi’nin CHP ve AK Partili üyeleriyle birlikte çıkardık. Ancak İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi bu kararı, 'adres karmaşasına neden olur' gerekçesiyle onaylamadı. Oysa her ay İstanbul'un değişik noktalarında birçok sokağın ismini değiştiriyorlar. Biz hiçbir siyasi beklenti içerisine girmeden sadece ve sadece bugünkü iktidarın başlattığı çözüm-barış sürecine dair bir katkıyı sunmaya çalıştık. Barışa sadece birileri sahip çıkamaz. Türkiye'nin barışı ancak birlikte, birbirimizin elini tutarak sağlanır" diye konuştu.


Barış ısrarımız sürecek


HEP’in ilk kurucuları arasında bulunan Beşiktaş Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Tüy, bölgede yaşanan gelişmeleri kaygı ile izlediklerini, hükümetin yeniden çözüm masasına dönmesi gerektiğini ifade etti.

Beşiktaş Belediyesi olarak bölgedeki yerel yönetimlerle ilişkiyi geliştirmek için kardeşlik protokolleri imzaladıklarını hatırlattı. Tüy, “Geçen yıl Hakkari’ye ilk kez giden arkadaşlarımız oldu. Önyargıların kırılması, kaynaşmanın sağlanması ve ortak bir barış iradesinin açığa çıkması için bu tür etkinlikler anlamlıdır ve geliştirilmelidir. Kimse barıştan korkmasın. Biz, Aşiti dedik, demeye de devam edeceğiz” dedi.

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler