1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. BES üyeleri iş bırakacak
BES üyeleri iş bırakacak

BES üyeleri iş bırakacak

DİYARBAKIR- Büro Emekçileri Sendikası (BES) Diyarbakır Şubesi'ne bağlı üyeler, TBMM'de görüşmeye devam eden torba yasayı protesto için 15 Temmuz'da yarım gün iş bırakma eylemi yapacağını açıkladı.

A+A-
BES Diyarbakır Şubesi'ne bağlı üyeler, SGK il binası önünde bir araya gelerek TBMM'de görüşmeleri devam eden torba yasayı protesto etti.
 
Şube adına açıklamayı okuyan Örgütleme Sekreteri Mehmet Ay, TBMM'ye sunulduğunda 60 madde olan torba yasanın, verilen önergelerle 140 maddeye çıkarıldığını, eklenen maddelerle mahkeme kararlarının ortadan kaldırılmaya çalışıldığını söyledi.
 
İkramiyelerin gasp edilerek SGK'nın açıklarının kapatıldığını ileri süren Ay, işverenlere af getirildiğini, çalışanlara ise külfetinin bindirildiğini savundu. Ay, torba yasayı protesto etmek amacıyla ülke genelinde 15 Temmuz'da yarım gün iş bırakma eylemi yapılacağını ifade etti.
Basın açıklamasının sonunda ise kamu emekçilerinin talepleri açıklandı. Talepler şöyle sıralandı: 
 
"Kamuda en düşük ücret yoksulluk sınırı rakamı olan 3 bin 772 liraya çıkarılmalıdır. Açlık sınırı rakamları vergiden muaf tutulmalı, yoksulluk sınırı en düşük vergi diliminden vergilendirilmelidir. Ek ödemeler emekliliğe esas aylıklara dahil edilmelidir. Ücret adaletsizliği giderilerek eşit işe eşit ücret verilmelidir. 2014 yılı için enflasyon farkı verilmeye başlanmalıdır. Enflasyon hesaplamaları hükümetten bağımsız kuruluşlarca hesaplanmalı sendikalarda bu süreçlerde etkin rol almalıdır. Taşeron çalışma yasaklanmalı, güvencesiz çalışanlar kadroya geçirilmelidir. Torba yasada kamu emekçilerinin hukuki süreçlerini kısıtlayan maddeler çıkarılmalıdır. Kamu alacakları ile ilgili yeniden yapılandırmanın yasallaşması durumunda büro işkolunda yer alıp bu süreçte ilave iş yükü oluşacak kurumlarda 3 yıl boyunca 3 aylık dönemlerde bir maaş ikramiye ödenmelidir.
 
666 sayılı KHK ile ilgili Anayasa Mahkemesi'nin kararları uygulanmalı, SGK ve İŞ-KUR emekçilerinin ikramiyeleri ödenmelidir. Mobbing uygulamalarına ve kamuda her türlü ayrımcılığa son verilmelidir. Kadrolaşmaya son verilmeli, görevde yükselme sınavları adil olmalı mülakat uygulaması kaldırılmalıdır.
 
SGK'da yıllık, hastalık, refakat ve doğum izinlerinde ek ödemelerde kesinti yapılmasına son verilmelidir. İşkolumuzda istihdam açığı kapatılmalıdır. Yardımcı hizmetli kadrosunda çalışanların genel idari hizmetler kadrosuna alınmalıdır. Sendikal faaliyetlerimize yönelik idari ve adli soruşturmalara son verilmelidir."
 
(SA-YRT-AŞ-Y)
 
Etiketler : , , ,

HABERE YORUM KAT