1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. BES Şube Başkanına 4 yıl 2 ay hapis
BES Şube Başkanına 4 yıl 2 ay hapis

BES Şube Başkanına 4 yıl 2 ay hapis

BES Diyarbakır Şube Başkanı Mehmet Karaaslan hakkında, Abdullah Öcalan'ın doğum günü dolayısıyla gerçekleştirilen Amara yürüyüşüne katıldığı gerekçesiyle 4 yıl 2 ay hapis ve 18 bin TL para cezası verildi

A+A-

Büro Emekçileri Sendikası (BES) Diyarbakır Şube Başkanı Mehmet Karaaslan'ın 2009 yılında Abdullah Öcalan'ın doğum gününde Şanlıurfa Amara'da gerçekleştirilen yürüyüşe katıldığı gerekçesiyle hakkında açılan ve Diyarbakır 8. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davaya ilişkin basın toplantısı düzenlendi. Şube binasında düzenlenen toplantıya Karaaslan'ın yanı sıra, BES Genel Sekreteri Serdal Savaşçı ve KESK Şubeler Platformu'na bağlı sendika temsilcileri katıldı. Toplantıda konuşan Savaşçı, Karaaslan'ın bugün görülen duruşmasında mahkemenin 4 yıl 2 ay hapis ve 18 bin TL para cezası verdiğini dile getirdi.

'Ben ne istersem o olur'

Kürt sorununun barışçıl, demokratik bir yolla çözümü için 21 Mart'ta Abdullah Öcalan tarafından yapılan açıklamanın 30 yıllık savaş sürecinin barış sürecine dönüşmesine olanak sunduğunu belirten Savaşçı, “Ne yazık ki AKP hükümeti bu sürece karşı bugüne kadar bir adım atmamıştır. Fakat Gezi Parkı olayları toplumun tüm mağdur kesimlerini bir araya getirmiştir. Artık AKP'nin 'dediğim dedik, ben ne istersem o olur' mantalitesine karşı bir direniş gerçekleştirmiştir. Gezi Parkı direnişi ülkenin dört bir tarafına yayılmıştır. Ancak Tayyip Erdoğan bunlardan bir ders çıkarması gerekirken tam aksine toplumun tüm kesimine karşı karşıya gelmesi için her türlü dili kullanmıştır.

Yargı paketleri çıkartarak, anti demokratik yasaları kaldırdığını söyleyen AKP hükümeti ve onun başbakanının söylediklerinin böyle olmadığı ne yazık ki bugün de görülmüştür. 2009 yılında Amara etkinliğine katılan şube başkanımız Mehmet Karaaslan, 4 yıl 2 ay hapis ve 18 bin TL para cezasına çarptırılmıştır” dedi. Savaşçı son olarak, AKP hükümetinin emekçilerin kazanılan haklarına karşı topyekun saldırdığını belirterek, bu saldırılarına karşı mücadelelerini yükselteceklerini kaydetti.

HABERE YORUM KAT