1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. BES iş koşullarının iyileştirilmesini talep etti
BES iş koşullarının iyileştirilmesini talep etti

BES iş koşullarının iyileştirilmesini talep etti

DİYARBAKIR - Büro Emekçileri Sendikası (BES) Diyarbakır Şubesi tarafından yapılan basın açıklaması ile iş koşullarının iyileştirilmesi talep edildi.

A+A-

Adliye Sarayı önünde düzenlenen basın açıklamasını BES Diyarbakır Şube Temsilcisi Bedirhan Çetinkaya okudu. Çetinkaya, “BES olarak kasım ayında 2013 yılı bütçe takvimine karşı emeğimize, onurumuza, geleceğimize sahip çıkıyoruz talebi ile başlattığımız eylem programında genelde büro emekçilerinin, özelde ise yargı emekçilerinin taleplerinin bütçede yer almasını istemiştik. 2012 Aralık ayında ek ödemelerimizin emekli aylığına dahil edilmesi, kaldırılan fazla mesai ücretlerinin iyileştirme olarak maaşımıza eklenmesi talebiyle ülke genelinde topladığımız dilekçeleri yarım gün iş bırakma yaparak Adalet Bakanlığı'na gönderdik” dedi.

BES'in yetkili olduğu dönemlerde, kazanılan ulaşım ödeneğinin Adalet Bakanlığı'nın hukuki ve ekonomik gerekçelerle ödemeyeceğini ilan etmesiyle birlikte 19 Kasım 2012'den başlayarak bütün ülke genelinde adliyelerde ve Adalet Bakanlığı'nda eylemler yaptıklarını belirten Çetinkaya “14 Şubat 2013 tarihinde yargı emekçileri olarak ülke genelinde gerçekleştirdiğimiz bordro yakma eylemini yoğun bir katılımla gerçekleştirdik, taleplerimizi yaptığımız basın açıklamasıyla hep birlikte haykırdık. 27 Şubat 2013 tarihinde gerçekleştirdiğimiz greve yüz binin üzerinde büro emekçisi katıldı, grevimiz ulusal ve uluslar arası basında geniş bir şekilde yer aldı. Tüm ülke kamuoyu taleplerimize hak verirken her zaman olduğu gibi siyasi iktidar grevimize ve grevde ortaya koyduğumuz taleplerimize kulaklarını tıkadı” şeklinde konuştu.

Bölgede yaşanan olumlu gelişmelerin kendilerini umutlandırdığını söyleyen Çetinkaya “30 yılı aşkın bir süredir bölgemizde yaşanan çatışmalı ortamın yerini çatışmasızlık ortamına bırakması ve halkımızın Kürt sorununa yaklaşımına yanıtı görkemli nevruz kutlaması olmuştur. Bizler de büro emekçileri olarak nevruzun sıcaklığıyla sizleri selamlıyor, nevruzun barışa vesile olmasını diliyoruz” ifadelerini kullandı.

HABERE YORUM KAT