1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Beş ilçede yasak sürüyor
Beş ilçede yasak sürüyor

Beş ilçede yasak sürüyor

DİYARBAKIR- Diyarbakır’ın Sur, Mardin’in Dargeçit ve Nusaybin ile Şırnak’ın Cizre ve Silopi ilçelerindeki sokağa çıkma yasağı sürüyor.

A+A-

Sur, Dargeçit ve Cizre’de şiddetli çatışmalar yaşanırken, Silopi ve Nusaybin’de sessizlik hakim. 


PKK’nın ve gençlik yapılanması YDG-H'nin açtığı hendek ve kurdukları barikatlarla gerçekleştirdikleri pkk eylemleri nedeniyle Diyarbakır’ın Sur, Mardin’in Dargeçit ve Nusaybin ile Şırnak’ın Cizre ve Silopi ilçelerinde ilan edilen sokağa çıkma yasakları sürüyor.

 

SUR


6 mahallesi ve 1 caddesi ile girişindeki Şeyh Sait (Dağkapı) Meydanı’nda ilan edilen yasağın 15’inci gününe girdiği Sur ilçesinde güvenlik güçleri ile saldırganlar arasında dün gece şiddetli çatışmalar yaşandı. İlçede, asker ve polisin ortaklaşa düzenlediği operasyonda zaman zaman saldırganlar ile sıcak temas sağlandığı öğrenildi.

 

Çatışmalar bugün sabah saatlerinde de sürdü. Yer yer silah ve bomba sesleriyle yankılanan ilçede yasak süresince çok sayıda saldırganın etkisiz hale getirildiği öğrenildi. İlçede, 15 gündür devam eden çatışmalarda 2 polis şehit oldu, 17 polis ise yaralandı.

 

DARGEÇİT


Dargeçit’te ise yasak 6’ncı gününe girdi. 6 gündür operasyonların sürdüğü ilçede bugün sabah saatlerinde saldırganlar ile güvenlik güçleri arasındaki çatışmalar şiddetlendi. Örgütün dağ kadrosundan yaklaşık 50 PKK’lının geldiğinin ileri sürüldüğü ve şimdiye kadar 6 PKK’lının etkisiz hale getirildiğinin belirtildiği ilçede, yasağın birkaç gün daha sürmesi bekleniyor.

 

Öte yandan, yasak süresince yaşanan çatışmalarda 3 polis ile 3 vatandaş yaralandığı ilçeye hatların zarar görmesi nedeniyle 2 gündür elektrik verilemiyor.

NUSAYBİN


Merkez Abdulkadirpaşa, Fırat, Yenişehir ve Dicle Mahallelerinde ilan edilen sokağa çıkma yasağının 3’üncü gününde devam ettiği Nusaybin’de ise bugün sessizlik hakim.

 

Dün gece yer yer çatışma yaşanan ilçede, bugün yasak bölgenin dışında kalan esnaflar kepenk açmadı. İlçeden geçen uluslararası İpekyolu’nun ise Habur Sınır Kapısı’nın kapalı olması nedeniyle şoförler tarafından kullanılmadığı görüldü.

CİZRE


Büyük askeri sevkiyatın yapıldığı ve ilan edilen yasağın 3’üncü gününde devam ettiği Cizre’de ise saldırganların etkisiz hale getirilmesi için dün gece saatlerinde operasyonun düğmesine basıldı.

 

Özel harekat ve terörle mücadele polislerinin yanı sıra çok sayıda askerin katılımıyla düzenlenen operasyona şehit düşen “Jandarma Astsubay Kıdemli Çavuş Burak Demir”in adı konuldu.

 

İlçede, hendek ve barikatların yoğunlukta olduğu Sur, Cudi, Nur ve Yafes mahallelerinde yoğunlaştırılan operasyonlarda gece boyunca güvenlik güçleri ile saldırganlar arasında yaşanan çatışmalar bugün de yer yer sürdü.

 

Genelkurmay’ın açıklamasına 8 saldırganın  öldürüldüğü ilçenin hakim tepelerine çok sayıda askeri tank da konuşlandırıldı.

 

SİLOPİ


Yasağın 3’üncü gününde devam ettiği Silopi ilçesinde ise henüz operasyon başlamadı. İlçenin Başak Mahallesi’nde dün gece askerlere ateş açılması üzerine kısa süreli çatışma yaşanırken, çatışmada 1 saldırgan öldürüldü. Gece yer yer silah seslerinin de yükseldiği ilçede bugün sessizlik hakim.

 


(MP-AŞ-Y)

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler