1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Berfin 2005 de serbest, 2008 de yasak
Berfin 2005 de serbest, 2008 de yasak

Berfin 2005 de serbest, 2008 de yasak

Kayapınar Belediyesi'nin bir parka verdiği Berfin ismine yasak koyan Diyarbakır Valiliği'nin 2005 yılında başka bir parka Berfin Bahçesi ismi verilmesine izin verdiği ortaya çıktı.

A+A-

Diyarbakır Valiliği\'nin 2008\'de izin vermediği \'Berfin\' ismine 2005 yılında izin verdiği ortaya çıktı

Kayapınar Belediyesi\'nin bir parka verdiği Berfin ismine yasak koyan Diyarbakır Valiliği\'nin 2005 yılında başka bir parka Berfin Bahçesi ismi verilmesine izin verdiği ortaya çıktı.

Diyarbakır Kayapınar Belediyesi tarafından 5 parka konulan Gülistan(Gül Bahçesi), Nefel (Yonca), Daraşîn (Yeşil Ağaç), Berfîn (Kardelen) ve Beybûn (Papatya) isimlerinden Gülistan ismine Vali Hüseyin Avni Mutlu tarafından izin verilirken, Berfin, Daraşîn, Nefel ve Beybûn ismine ise izin vermedi. Diyarbakır Valiliği\'nin daha önceki yıllarda Yenişehir Belediyesi Ekinciler Caddesi ve Kurt İsmail Paşa 2. Sokak arasında bulunan bina aralarında yapılan bir parka verilen Berfin Bahçesi ismini ise kabul ettiği ortaya çıktı.

Belediye mahkemeye başvuracak

Mutlu\'dan önce İl Valiliği yapan ve Halen Başbakanlık Müsteşarlığı görevinde bulunan Efkan ala döneminde Berfin ismine onay çıktı. Yenişehir Belediyesi tarafından yapılan parklara verilen isimler arasında bulunan Berfin Parkı için alınan meclis kararı 24 Ekim 2005 tarihinde il Valiliğine gönderildi. 27 Kasım 2005 tarihinde İl Valisi Efkan Ala imzasıyla Yenişehir Belediyesi\'ne gönderilen onay yazısında, Yenişehir Belediyesi tarafından parklara verilen isimlerin 5393 Sayılı Yasa\'nın 81. Maddesi uyarınca onaylandığı ifade ediliyor. Kayapınar Belediyesi, Nefel, Daraşîn, Berfîn ve Beybûn isimlerini onaylamayan Diyarbakır Valiliği\'nin bu kararının iptali için Bölge İdare Mahkemesi\'ne başvuru yapacak.