1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. 'Beni aramayın, gidin halktan özür dileyin'
'Beni aramayın, gidin halktan özür dileyin'

'Beni aramayın, gidin halktan özür dileyin'

HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Diyarbakır'daki patlamadan sonra kendisine telefonla ulaşamadığı yönündeki açıklamasına, "Önemli olan bana ulaşmaları değil. Orada katliama uğrayan bir halk var; arasınlar, onlardan özür dilesinler"

A+A-

Demirtaş'tan Erdoğan'a yanıt

HDP Eş Başkanı Demirtaş, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın beyanına yanıt verdi. [Fotoğraf: AA / Arşiv]
HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Diyarbakır’da HDP mitinginde yaşanan patlamalardan sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kendisine ulaşamadığı yönündeki beyanına yanıt verdi; "Kendileri bana ulaşmaya çalışmış olabilir ama önemli olan bana ulaşmaları değil. Orada katliama uğrayan bir halk var; arasınlar, onlardan özür dilesinler" dedi.


Demirtaş, "Buyursun Diyarbakır’a gitsinler. 77 milyonun cumhurbaşkanı değil mi? Katliamın yapıldığı yere çiçek bıraksın. Mesele ben değilim, mesele halktır. Hedef gösterdikleri için, yalan iftira üzerine kampanya yürüttükleri için, bizi bu kadar düşmanca saldırının hedefi haline getirdikleri için halka karşı bir özür borçları var. Beni aramasınlar, Türkiye halkından özür dilesinler" dedi.


Cumhurbaşkanı Erdoğan Ağrı'da, Demirtaş'ın "özür" çağrısına da yanıt verdi. Erdoğan, "Ben niye özür dileyeceğim? Eğer özür dileyecek birisi varsa sensin. Zira 6, 7, 8 Ekim tarihlerinde, benim Kürt kardeşlerimi sokağa döken, 50 kişinin ölümüne neden olan sendin" dedi. 


'Sağduyu açıklaması yaptım'
Selahattin Demirtaş, "Aynı saatlerde Cumhurbaşkanı Eskişehir’de mitingde konuşuyor ve yine bize saldırıyor. Ne bir başsağlığı ne bir geçmiş olsun ne bir üzüntü beyanı var. Ülkenin Cumhurbaşkanı bir saat Eskişehir mitinginde konuştu” diye devam etti.


Polisin gazlı müdahalesi nedeniyle bebek ve çocukların nefes alamadığını söyleyen Demirtaş, "Benim korumalarım vücudu parçalanmış birini taşıdılar ve yolda vefat ettiğini söylediler. İlk etapta 100 yaralı bilgisi geldi ve ben çıktım sağduyu açıklaması yaptım. Paniği büyütmemek için ne yaralı ne de ölü bilgisi verdim" dedi.
Demirtaş şöyle devam etti:
"Halka karşı bir özür borçları var; hedef gösterdikleri için, yalan iftira üzerine kampanya yürüttükleri için, bizi bu kadar düşmanca saldırının hedefi haline getirdikleri için. Bütün Türkiye'ye özür borçları var; seçim sonrası kampanya boyunca kullandıkları dilden üzüntü duyduklarını ve hata yaptıklarını kabul eder ve Türkiye toplumundan özür dilesinler, üzüntülerini onlara belirtsinler."


'Saldırının amacı kaos'
Diyarbakır'daki saldırının asıl amacının bir kaosun Türkiye'ye yayılması olduğunu söyleyen Demirtaş, faturanın HDP'ye çıkarılmaya çalışıldığını ifade etti.
Konuşmasının beş dakika geciktiğini, patlamaların tam konuşma yapacağı saate ayarlandığını söyledi. Mitingde çocuklar ve yaşlılar olduğunu hatırlatan Demirtaş, "Patlama benim 30 metre uzağımdaydı. İlk patlama hafif, ikincisi büyük bir patlamaydı. İkinci patlamada içinde bulunduğum araba yerinden sarsıldı" dedi.
Demirtaş, "Bütün halkımızı oradan çıkartırken bulunduğumuz yere gaz bombaları atıldı. İnsanlar hem yaralıları, parçalanmış ve yanmış vücutları yerden almaya toplamaya çalışıyor, bir yandan da polisin attığı gazdan nefes almaya çalışıyordu. Yardım eden polisler de var, fakat gaz atan, su sıkan polisler de var. Biz nefes alamaz duruma geldik. Orada ölmek üzere olan insanlar var, yaralılara yardım etmek isteyen insanlar bir yandan da nefes almaya çalışıyor. Tam bir kaos hesaplandı" diye konuştu.


Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın mesajı
ATV'de patlamanın kaynağı hakkında bilgi veren Cumhurbaşkanı, Diyarbakır Valisi ve İçişleri Bakanı ile de görüştüğünü söylemişti:


 "Yaklaşık bir saattir HDP Eşbaşkanı’nı arkadaşlarıma arattırıyorum. Henüz telefonuna ulaşamadığımız için geçmiş olsun dileklerimizi iletemedik, bunu da buradan belirtmek istiyorum."


Cumhurbaşkanı Erdoğan patlama dolayısıyla da şu mesajı yayınlamıştı:
“Diyarbakır’da Halkların Demokratik Partisi'nin mitingi esnasında meydana gelen patlamada hayatını kaybeden ve yaralanan vatandaşlarımız olduğunu derin bir teessürle öğrendim.
Türkiye'de Pazar günü yapılacak seçimler öncesinde, demokrasimize, ülkemizdeki huzur ve kardeşlik ortamını bozmaya yönelik bu tür provokasyonlara karşı tüm vatandaşlarımızın dikkatli olmaları büyük önem arz ediyor.”
Diyarbakır'da HDP'nin miting yaptığı İstasyon Meydanı'nda meydana gelen patlamada 2 kişi öldü, 100 kişi yaralandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan patlayıcılardan birinin tüp, diğerinin kurulu patlayıcı olduğunu açıkladı.
Kaynak: Al Jazeera

HABERE YORUM KAT