1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. 'Ben çocuğum büyümeyi istiyorum'
'Ben çocuğum büyümeyi istiyorum'

'Ben çocuğum büyümeyi istiyorum'

Eğitim Sen Ergani Temsilciliği Kadın Meclisi, ilçe merkezi ve köylerdeki okullarda, çocuk yaşta evliliklere dikkat çekmek amacıyla “Ben çocuğum, okula gitmeyi ve büyümeyi istiyorum” konulu eğitim projesi başlattı.

A+A-
Ergani'de Eğitim Sen Ergani Temsilciliği Kadın Meclisi, çocuk yaşta evliliklere dur demek için “Ben çocuğum okula gitmeyi ve büyümeyi istiyorum” projesi kapsamında bilgilendirme amaçlı Belediye eş başkanları ve mahalle muhtarlarına panel ve sinevizyon gösterimi yapıtı. Ergani Eğitim Sen Temsilciliğinde yapılan toplantıya, Eğitim Sen Ergani Temsilciliği üyeleri, psikolojik danışman Necati Azgan ve Çocuk gelişimi öğretmeni Kezban Akbaba katıldı.
 
Amaç çocuk evliliklerinin önüne geçmek
 
Mahale muhtarlarını çocuk yaşta evliliklerin sakıncaları, hukuki ve cezai, sağlık eğitim konularında bilgilendirerek çocuk evliliklerinin önlenebilmesi amaçlanan toplantıda, bu konuda muhtarlara düşen sorumluluklar ve muhtarlardan beklentiler dile getirildi.  Projeye ilişkin bilgi veren Eğitim Sen Ergani Temsilciliği Kadın Meclisi Sözcüsü Ebru Kaymak, geçtiğimiz yıl çocuğa yönelik cinsel istismar olaylarına dikkat çekmek amacıyla proje düzenlediklerini ve olumlu tepkiler aldıklarını hatırlattı.
 
Proje kapsamında paneller yapılacak
 
Projenin Diyarbakır'ın 4 merkez ilçesinde de eş zamanlı yürütüldüğünü aktaran Kaymak, “Proje kapsamında rehber öğretmenler ve uzmanlar tarafından verilecek eğitimler ve dokümanlar yolu ile okulda velilere ve öğrencilere ayrıca öğretmen ve idarecilerine bu konuda farkındalıklar yaratmak amacıyla eğitimler verilecek. Ancak bu verilecek eğitimlerin yeterli olmayacağı kanaatindeyiz. Bunun için milli eğitim dışında belediye ile de ortaklaştık. Belediyemizin aracılığı ile imamlarla da bir araya geleceğiz.
 
Çünkü erken evliliklerle direk muhatap olan kurumsal kimlikler ya da STK temsilcisi dediğimiz kişiler muhtarlar ve imamlardır. Mahallelerde insanların direk diyalogta olduğu sorunlar olduğunda danıştıkları kişiler muhtarlardır. Ayrıca imamlar bu konuda çok etkin dolayısı ile duyarlılığı topluma taşıması daha kolay olacak” şeklinde konuştu.
 
“Beni geri çağır hayat”
 
Gençlerle de çeşitli çalışmalar yürüteceklerine dikkat çeken Kaymak, Mayıs ayından itibaren projeye uygun film gösterimleri yapacaklarını ifade etti.  Panelde söz alan Ergani Belediye Eş Başkanı Ramazan Kartalmış, ise, konunun toplumdaki en büyük travmalardan biri olduğunu belirterek belediye olarak çalışmalara destek olacaklarını söyledi.  Panel, “Beni geri çağır hayat” adlı sinevizyon gösterimi ile sona erdi.

HABERE YORUM KAT