1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Belediye'ye kızan şoförler, bakın ne yaptılar?
Belediye'ye kızan şoförler, bakın ne yaptılar?

Belediye'ye kızan şoförler, bakın ne yaptılar?

Diyarbakır’da belediyeye kızan şoförler para almadı, yolcular şaşırdı

A+A-

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi bünyesinde çalışan yaklaşık 500 otobüs şoförü, ücretlerine zam yapılması, sosyal haklarının düzeltilmesi ve kesilen trafik cezaları ile kazalar konusundaki sıkıntıların aşılmasını talep ediyor. Talepleri karşılanmamış olan şoförler, yolcuları ücretsiz taşımaya başladı.

Diyarbakır kent merkezi ve ilçeler arasında Diyabakır Büyükşehir Belediyesi’ne ait toplu taşama araçlarına binenler alışılmadık bir eylem ile karşılaştı. Belediye otobüslerine binip Diyarkartı olmayan yolcular şoförlere uzattıkları yol paralarının alınmadığını görünce şaşırıp nedenini sordu. Birçok şoför neden para almadıklarını soran yolculara, “Sizden para istemiyoruz, geçin oturun” dedi.

Şoförlerin neden para almadığı ve yaptıkları eylemin nedeni daha sonra ortaya çıktı. Belediye bünyesinde çalışan yaklaşık 500 şoförün belediye ile aralarındaki sıkıntıların aşılmaması nedeniyle böyle bir eylemi gerçekleştirdikleri anlaşıldı.

Toplu taşımada çalışan şoförlerin kontak kapatma eylemi gerçekleştirmeyi düşündüğü ancak Ramazan nedeniyle halkın mağdur olmaması için bundan vazgeçerek ücretsiz taşıma eylemi gerçekleştirdikleri ifade edildi.

Asgari ücrete zam yapılmasına rağmen, şoförlerin asgari ücret üzerinden ödenen maaşlarına bunun yansımadığı iddia edildi. Ayrıca şoförlerin, sosyal haklarının iyileştirilmesini, kesilen trafik cezaları ve yaptıkları kazalar nedeniyle karşılaştıkları sıkıntıların önlenmesini istedikleri belirtildi. Şoförlerin bağlı bulundukları Genel-İş sendikasının belediye ile görüşme halinde olduğu kaydedildi.

Belediye: Bu yıl ile ilgili hiçbir talep ve sıkıntıları yok
Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Necati Pirinçioğlu ise, bugün eylem yapan şoförlerin sorun ve talepleriyle ilgili sendikayla bir kez daha görüşeceklerini söyledi. Pirinçioğlu, şöyle dedi:

“Sendika ile görüşme halindeydik. Bugün bir kez daha görüşeceğiz. Taleplerin çoğu sözleşmede mevcuttur. Bu yıl ile ilgili hiçbir talep ve sıkıntıları yok. Sonraki iki yıl asgari ücrete gelip gelmeyeceği belli olmayan zam talepleri ve kaygıları vardır. Araçlarda kameralar var, bu görüntüler ile kimin ücret almadığını tespit edip tutanak tutacağız.”

Şoförlerin kesilen trafik cezaları ve kazalar ile ilgili yaşadıkları sorunlar ile ilgili ise Genel Sekreter Yardımcısı Necati Pirinçioğlu, “Trafik kurallarına uymak onların sorumluluğundadır. Ölüme sebebiyet veren bir kazada kusurlu kendileri olacaktır. Bunun sorumlusu kurum olamaz” diye konuştu. (DHA)

HABERE YORUM KAT