1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Belediyenin cezası engel olamadı
Belediyenin cezası engel olamadı

Belediyenin cezası engel olamadı

Diyarbakır’ın merkez Sur ilçesinde sokağa çıkma yasağı boyunca süren çatışmalarda zarar gören binalar ve sokaklardan çıkarılan molozların Dicle Nehrine dökülmesine devam ediliyor.

A+A-

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi bu korsan hafriyatın dökülmesini yapan Diyarbakır Valiliği'ne 10 bin 600 lira para cezası kesti. Buna rağmen nehir kenarına hafriyat dökülmeye devam ediliyor.

Diyarbakır'ın tarihi Sur ilçesine yönelik sokağa çıkma yasağı 103 günden bu yana devam ediyor. İlçede yasağın 99&uncu gününde operasyonların sona erdiği açıklanmış ama hemen ertesi gün, Diyarbakır Emniyet Müdürü Adnan Taşdan ile vali yardımcıları keşif ve inceleme yaptıkları sırada çatışma yaşanmıştı.

Sur’daki yasak ve operasyonlar boyunca çıkan çatışmalarda birçok binanın zarar gördüğü “Sur’a özel izinle götürülen” gazetecilerin çektiği fotoğraflar ve görüntülerden anlaşılmıştı. Bu binalar ve sokaklardan çıkan molozların da Dicle Nehri kıyısına belediyeden izin alınmadan döküldüğü ortaya çıkmış, bu duruma “dediler karartılıyor” diye tepki gösterilmişti.

İlçede zarar gören kilise, cami, han, hamam ile yüzlerce ev ve iş yerinden geriye kalan molozlar hala da Devlet Su İşleri ve Karayolları Bölge Müdürlüğü'ne ait kamyonlar ile Dicle Nehri'nin kenarında bulunan Dicle Üniversitesi'ne ait boş araziye gelişi güzel dökülüyor.

Hafriyatın Dicle Üniversitesi arazisine dökülmesi üzerine, Büyükşehir Belediyesi, hafriyatı dökenlere uyarıda bulundu. Uyarılara uyulmaması üzerine bu kez belediye Diyarbakır Valiliği'ne 10 bin 600 lira para cezası kesti.

Belediyenin ceza kesmesi üzerine Dicle Üniversitesi cezayı etkisiz kılmak için Dicle Üniversitesi Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü'ne başvurarak, sahalarında çukurlar bulunduğu ve bunların hafriyat ile doldurulmasını talep etti. Diyarbakır Valiliği'nin oluru ile Sur hafriyatlarının yeniden aynı noktaya dökülmeye başlandı. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'nün onayı ile de cezai işlemin ortadan kaldırılması üzerine hafriyat aynı yere dökülüyor.

Aileler mahkemeye başvurdu

Hafriyatın dökülmesine devam edilmesi üzerine Sur'da çocukları öldürülen ve cenazelerini hala alamayan aileler de Diyarbakır Adliyesi'ne şikayette bulundu. Aileler çocuklarının cenazeleri olabileceği ve bu şekilde hafriyatın dökülmesinin suç olduğunu belirtti.

Moloz olarak taşınanlar arasında bin bir türlü eşya bulunuyor. Loğ taşı, kaşık, seccade, parçalanmış ev telefonu, yastık, yorgan, terlik, ayakkabı, sıvı yağ, elbise, battaniye, halı, okul kitapları ve daha birçok eşya bulunuyor. Molozlar arasında parçalanmış ve yaprakları savrulan Kuran-ı Kerim ise adeta yaşanan vahşeti gözler önüne seriyor.

Sur'da evleri yakılıp, yakılan yurttaşların hatıraları, yazıları, anıları da molozlar arasında bulunuyor. Sur'dan yaşama dair bu kadar eşya bulunurken, aynı zamanda Sur'a ait yıkılmış binlerce yıllık tarihi yapılar da bulunuyor.

Hafriyatın taşınması için de çevre illerden Elazığ, Antep, Kayseri ve daha birçok yerden getirilen kamyon ve iş makineleri kullanılıyor. Getirilen hafriyatın görünmemesi ve fazla dikkat çekmemesi için iş makineleriyle etrafa dağıtılıp ardından silindir ile üzerinden geçildiği öne sürülüyor.

 

(Mahmut Oral)

HABERE YORUM KAT