1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Belediyelerin elektrik borcu
Belediyelerin elektrik borcu

Belediyelerin elektrik borcu

DİYARBAKIR- Diyarbakır Su ve Kanalizasyon İdaresi (DİSKİ), Dicle Elektrik Pazarlama Satış AŞ'nin, su terfi istasyonun elektriği kesmesi nedeniyle Çermik ilçesindeki mahallelere dönüşümlü olarak su verildiğini bildirdi.

A+A-
DİSKİ Genel Müdür Yardımcısı Zeki Kantaci yaptığı açıklamada, 1 Nisan 2014 tarihinde uygulanmaya başlayan 6130 sayılı Büyükşehirler Yasası ile hizmet alanına giren 18 bin nüfuslu Çermik ilçesine elektrik kesintisi nedeniyle dönüşümlü su verdiklerini söyledi.
 
DİCLE EPSAŞ'ın kendilerine ilçelere ait 40 milyon lirayı aşan borç fatura ettiğini bildiren Kantaci, "Kurumlar arası resmi kuralları aşan ve halkı mağdur eden böylesi bir uygulama kabul edilemez" dedi.
 
Kendilerine gönderilen elektrik borcuyla ilgili yazıda borçların DİSKİ'ye ait olup olmadığının anlaşılmadığını, yaptıkları incelemede de güncel borcun tespit edilmediğini ifade eden Kantaci, şöyle konuştu:
 
"İl Özel İdaresi'nden devralınan geçmiş yıllara ait belirsiz borçların elektrik kesintisine hukuksuz bir şekilde dayanak gösteriliyor. DİSKİ'ye devredilen su ve kanalizasyon tesislerine ait eski borçlar için devir komisyonu kararı, tesisin abone numarası, adres bilgileri ve detaylı borç dökümlerinin olması gerekmektedir. Ancak ne yazık ki çalakalem bir yazı ile borçlarımızı ödememiz istenmiştir."
 
Halen 8 bin abonesi bulunan 18 bin nüfuslu Çermik'te su terfi istasyonuna elektrik verilememesi nedeniyle susuzluk yaşadığını dile getiren Kantaci, "DİSKİ Genel Müdürlüğü'nün diğer su terfi istasyonundan 4 mahalleye dönüşümlü olarak su veriliyor. Su verilememesinden ötürü yaşanacak bir salgın hastalıktan DİCLE EPSAŞ sorumlu olur" şeklinde konuştu.
 
Kantaci, halkın daha fazla mağdur olmaması için uygulamanın en kısa sürede son bulması gerektiğini sözlerine ekledi.
 
- 109 belediye borçlu
 
Dicle Elektrik Perakende Satış AŞ (DEPSAŞ) Genel Müdürü Neşet Demirbağ, geçen hafta düzenlediği basın toplantısında 3'ü büyükşehir olmak üzere 6 ildeki 109 belediyenin elektrik borcunun bulunduğunu belirterek, ödeme çağrısı yapmıştı.
 
 
 
Muhabir: Özgür Ayaydın 
Yayınlayan: Nurten Aslan

HABERE YORUM KAT