1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Belediyelerden köy okuluna yardım
Belediyelerden köy okuluna yardım

Belediyelerden köy okuluna yardım

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi ve Bağlar Belediyesi Ana Çocuk Sağlık Merkezi'nin köylerde ortaklaşa düzenledikleri sağlık taraması devam ediyor.

A+A-

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi ve Bağlar Belediyesi Ana Çocuk Sağlık Merkezi'nin köylerde ortaklaşa düzenledikleri sağlık taraması devam ediyor. Taşımalı 613 öğrencisi bulunan Kırkkoyun (Textêreş) Köyün'deki Karacadağ İlköğretim Okulu'nu ziyaret eden belediye sağlık merkezi öğrencilerin bitlendiğini tespit etti. Sağlık merkezi çalışanları okulda 550 öğrenciye bit şampuanı dağıttı.

Belediye Ana Çocuk Sağlık Merkezi çalışanlarından 3 sağlık personeli ve Dr. Özlem Sezgin Anlı'nın da içinde bulunduğu ekip, çocuklara sağlık, kişisel temizlik ve hijyen konusunda eğitim verip, şampuanları ücretsiz dağıttı. Bit salgını nedeniyle Eğitim Sen ve Sağlık ve Sosyal Hizmetler Emekçileri Sendikası'nın (SES) verdiği bilgiler doğrultusunda okula geldiklerini söyleyen Anlı, her şeyden önce okuldaki fiziki ve çevre şartlarının bulaşıcı hastalıklara davetiye çıkardığını belirtti.

Okulun fiziki koşulları yetersiz

Anlı, “Okul, 11 taşımalı 3'te yakın köy olmak üzere 14 dört köyden öğrenci almakta. Özellikle taşımalı olarak gelen çocuklarda veli-öğretmen ilişkisi tamamen kırılmış durumda. Dolayısıyla öğretmenlerin çocukların yaşadığı çevreye ulaşmaları oldukça kısıtlı. Bu olumsuzluklar nedeniyle çocukların bit şampuanı alması, ailelerin bunu temin etmesi konusunda ciddi sıkıntılar yaşanmış. Biz Belediye Sağlık Merkezi olarak şampuanları temin ettik ve bunu çocuklara ulaştırdık. Okula geldiğimizde fiziksel koşulların hastalığa zaten zemin oluşturduğunu gördük” dedi. Anlı, Elektrik kesintisinden dolayı kaloriferlerin
yanmadığını, çocuklar soğuk bir ortamda ders görmeye çalıştığını, suyun akmamasının birçok bulaşıcı hastalığa meydan verdiğini belirtti. “Bu fiziksel koşullarla öğretmen arkadaşlarının da başarı sağlaması mümkün değil” diyen Anlı, teorik bilgilendirme yapmak çocukların sıkıntılarını çözmediğini ve bulaşıcı hastalıklar konusunda da önlem alınmasının gerekli olduğunu kaydetti.

Çatı bozuk sınıflar su doluyor

Anlı'dan sonra duygularını dile getiren ilköğretim okulu 8. sınıf öğrencisi Hatice Sağat'ta okullarında elektrik kesinti nedeniyle bir aydır derslere kendilerini veremediklerini söyledi. Sağat, “Çok soğuk. Ders işleyemiyoruz. Kalem tutuğumuzda soğuktan yazı yazamıyoruz. Ellerimiz üşüyor. Bizim okulun çatıları su akıyor. Sabahları okulumuza geldiğimizde sınıflarımız su içinde kalıyor ve ayaklarımız ıslanıyor. Okula geliyoruz ama soğuktan ders işleyemiyoruz. Tuvaletlerimiz hepsi tıkanıyor. Çünkü sularımızda akmıyor. Bazı sınıflarımızın kapıları da yok” diye konuştu.

'Çok üşüyoruz'

7. sınıf öğrencisi Yakut Tüfek ise Milli Eğitim Müdürlüğü'nden destek beklediklerini kaydederek bir an önce okullarına bir çözüm bulunmasını istedi. Tüfek, “Okulumuzda ısınma, tuvalet ve temizlik sorunu var. Milli Eğitimden bir şey bekliyoruz. Su gelmiyor, elektrikler her gün gidiyor, gelmiyor ve biz bir şey yapamıyoruz. Temizlenemiyoruz. Örneğin yemek yiyeceğiz ama ellerimizi yıkayamıyoruz. Çok üşüyoruz ve ders dinleyemiyoruz soğuktan. Sınav döneminde de çok başarısız oluyoruz. Bu yüzden Milli Eğitim Müdürlüğü'ne duyurmak istiyoruz, okulumuza yardım etsinler” şeklinde konuştu.

İl Milli Eğitim'e tepki

Yaklaşık 613 öğrencisi bulunan okulun ilgisizlikten kaynaklı birçok sorunla karşı karşıya kaldığını söyleyen veliler, İl Milli Eğitim Müdürlüğü'ne tepki gösterdi. Bazı sınıflarda kapıların bile olmadığı, elektrik ve su kesintisi nedeniyle kaloriferlerin çalışmadığını söyleyen veliler, yetkililerin bir an önce çözüm bulmasını istedi. Daha önce konu hakkında Diyarbakır Halk Sağlığı Müdürlüğü ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü'ne gerekli bilgileri verdiklerini ancak herhangi bir girişimde bulunmadıklarını söyledi.