1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Belediyeler Sokak Çocukları için Seferber Oldu
Belediyeler Sokak Çocukları için Seferber Oldu

Belediyeler Sokak Çocukları için Seferber Oldu

Türkiye’nin büyük illerinden İstanbul, Ankara, İzmir ve Diyarbakır Sosyal Hizmetleri Müdürleri Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’ni ziyaret ederek, özellikle sokakta çalışan ve yaşayan çocuklar üzerine yapılan çalışmalara ilişkin bilgi aldı.

A+A-

 

Türkiye’nin büyük illerinden İstanbul, Ankara, İzmir ve Diyarbakır Sosyal Hizmetleri Müdürleri  Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’ni ziyaret ederek, özellikle sokakta çalışan ve yaşayan çocuklar üzerine yapılan çalışmalara ilişkin bilgi aldı.

 

Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili İhsan Uğur başkanlığında yapılan görüşmeye Genel Sekreter Fahrettin Çağdaş, İstanbul İl Sosyal Hizmetleri Müdürü Seyfi Bozçelik, Ankara İl Sosyal Hizmetleri Müdürü Neriman Koca, İzmir İl Sosyal İl Müdürü Zekeriya Ertaş, Diyarbakır İl Sosyal Hizmetleri Müdürü Oktay Taş ve Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Müdürü Remzi Dede katıldı. Sokakta çalışan ve yaşayan çocukların ele alındığı toplantıda gelen konuklar Büyükşehir Belediyesi’nin bu alanda gerçekleştirdiği çalışmaları sordu. Konuya ilişkin bilgi veren Genel Sekreter Fahrettin Çağdaş, Çamaşır evlerinde çocuk etüt odaları ve Çocuk Şube Müdürlüğü’nün özellikle 21-23 Eylül 2007 tarihinde çocuk sempozyumuna ilişkin bilgi verdi. Çağdaş, ayrıca EKOSEP projesi kapsamında yapılacak olan ekonomik ve sosyal entegrasyona ilişkin Büyükşehir Belediyesi’nin sahip olduğu vizyondan söz etti. Konuya ilişkin farklı kurumların yaptığı çalışmaların tek bir elden yürütülmesi önerisini getiren Çağdaş, “Sosyal çatı rolünün Belediyelere devredilmesi ile rasyonel kaynakların ve fiziki yapıların tamamen yerel yönetimlere devredilmesini uygun buluyoruz” dedi. Kentte yaşanan yoksulluğun çocuklara nasıl yansıdığına da açıklık getirdikten sonra Çağdaş, bu olumsuz yansımaların giderilmesi için de Milli Eğitim ve Belediyelerin işbirliği ile okulların ders saatleri dışında bir takım sosyal amaçlar için tahsis edilmesi gerektiğine vurgu yaptı.

 

Diyarbakır pilot il seçilmeli

Sokakta yaşayan çocuklar üzerine Diyarbakır’ın pilot bölge seçilmesini isteyen Çağdaş, aynı zamanda çocukların sokakta olma gerekçelerinden birisi olan yaşam koşullarındaki olumsuzlukların giderilmesi için ücretsiz konut imkanının sunulmasını önerdi.

Ardından söz alan İstanbul İl Sosyal Hizmetleri Müdürü Seyfi Bozçelik ve İzmir İl Sosyal Hizmetleri Müdürü Zekeriya Ertaş Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi tarafından çok sıcak karşılandıklarını belirttikten sonra özellikle mahalle evlerinde çocuklara yönelik yapılan çalışmaları takdir ettiklerini belirttiler. Kentteki sosyal kurumların bir koordinasyon içerisinde olması gerektiğine vurgu yapan  Seyfi Bozçelik merkezi hükümete bağlı kurumların desteklenmesi için belediyelere kaynak aktarılması gerektiğini belirtirken, Çağdaş’ın aynı amaca hizmet eden farklı kurumların tek çatı altında toplanması önerisine de sıcak baktığını ve bu konuda çalışmaların yürütüldüğünü belirtti.