1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Belediyeden Hazro ve Silvan'a itfaiye aracı
Belediyeden Hazro ve Silvan'a itfaiye aracı

Belediyeden Hazro ve Silvan'a itfaiye aracı

Belediye Eş Başkanımız Gültan Kışanak ile Fırat Anlı, bugün Silvan ve Hazro'ya giderek 2 itfaiye aracını Silvan ve Hazro Belediyesi'ne teslim etti, ardından belediyenin çalışmaları hakkında verip, halkla bir araya geldiler, sohbet edip, sorunlarını ve tal

A+A-
Belediye Eş Başkanımız Gültan Kışanak ile Fırat Anlı, bugün Silvan ve Hazro'ya giderek 2 itfaiye aracını Silvan ve Hazro Belediyesi'ne teslim etti, ardından belediyenin çalışmaları hakkında bilgi verip, halkla bir araya geldiler, sohbet edip, sorunlarını ve taleplerini dinlediler.
 
Eş Başkan Kışanak, bugün Genel Sekreterimiz Fethi Suvari, Belediye Meclis Üyemiz İhsan Süleymanoğlu, DİSKİ 1. Bölge Başkanı Serhat Çolak'la birlikte Hazro'ya giderek, Hazro Belediyesi Eş Başkanları Güler Özavcı Doğu ve Fuat Mehmetoğlu'yla görüştü.
Eş Başkan Kışanak, görüşmede Büyükşehir Belediyesi'nin ilçede yürüteceği çalışmalar hakkında bilgi verdi. İlçe belediyeleriyle birlikte kurumsal kapasiteyi ve çalışmaları güçlendireceklerini ifade eden Kışanak, yeni yasayla birlikte tüm ilçelerde DİSKİ'ye ve itfaiyeye ait şubeler açtıklarını, itfaiye araçları yetersiz kaldığı için bugün bir itfaiye aracı daha getirdiklerini kaydetti. Yangınla ilgili eğitim çalışmalarının yapılmasını isteyen Kışanak, sözlerini şöyle sürdürdü:
 
“Köy köy dolaşıp bu eğitimler verilmeli, okullarda çocuklara eğitim vermek çok önemli. Çünkü evlerde de çocukların sebep olduğu kazalar nedeniyle yangınlar çıkıyor. Önce önleyici çalışmalar, meydana geldikten sonrada hızlı ve etkili bir müdahale için kendinizi hazırlayın.”
 
İlçenin en büyük sorunlarından birinin ulaşım olduğunu, bakıma alınan toplu taşıma aracının bir hafta içinde ilçede hizmet vereceğini bildiren Kışanak, asfaltlama çalışmalarıyla ilgili de şunları söyledi: “Yol çalışmalarıyla ilgili çalışmalar tamamlandı. İhaleye 21 Nisan'da çıkacak. Bu sene 37 kilometre asfalt, 14 kilometre de stabilize yol yapılacak.”
 
İlaçlama konusunda hazırlıkların tamamlandığını, sosyal ve kültürel bir mekanın olması için çalışmaların tamamlanmak üzere olduğunu söyleyen Kışanak, yaz kampına da 30 çocuğun götürüleceğini kaydetti.
 
'Su sorunu çözülüyor'
 
DİSKİ 1. Bölge Başkanı Serhat Çolak ise DİSKİ'nin ilçede başta su olmak üzere yürüttüğü çalışmalar hakkında bilgilendirmede bulundu. Çolak, şöyle konuştu: “Biz devraldığımızda ilçe merkezinde iki tane su kaynağı vardı. Hürriyet Mahallesi'nde yeni bir sondaj kuyusu açtık. Yaz mevsiminde üçüncü sondajımızı çalıştırarak yukarıdaki mahallelere su vereceğiz. Bütün depolarımızın bakımını, seramiğini yapacağız. 1 kilometreye yakın 90'lık hatlar var onları yenileceğiz. İlçe merkezinde yeni bir su kaynağı bulduk. Onun halkımızın kullanımına sunmak için hazırlıklarımız yapıyoruz. Ayrıca su olmayan dört köyümüzde sondaj çalışması vardı, üç tanesi bitirdik.”
 
Hazro Belediyesi Eş Başkanı Güler Özavcı Doğu da ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirdi. “Küçük bir belediye” olduklarını söyleyen Doğu,  “Büyükşehir'in yardımı bizim için büyük bir umut, halk büyük bir özlemle hizmet bekliyor. Bir yıl içerisinde sizin desteğinizi çok ciddi anlamda hissettik. Önümüzdeki 4 yılda sizin destekleriniz katlanarak, bizim arkamızda olacaktır” diye konuştu.
 
Belediye ziyaretinin ardından itfaiye aracını teslim eden Kışanak, Hazro Belediyesi Eş Başkanları ve beraberindekiler ile esnafı ziyaret etti. Esnafın büyük ilgi gösterdiği ziyarette Kışanak, esnafla uzun uzun sohbet etti, sorunlarını ve taleplerini dinledi.
 
Anlı Silvan'daydı
 
Kışanak'ın Hazro'da olduğu saatlerde Eş Başkanımız Fırat Anlı da Silvan'daydı. Anlı, Silvan'da belediye, HDP, DBP İlçe teşkilatları, esnaf ve İtfaiye Grup Amirliği'ni ziyaret ederek incelemelerde bulundu.
 
İtfaiye aracının teslimi ve belediyenin çalışmaları hakkında bilgi verilmesi amacıyla yapılan Silvan ziyaretine, DİSKİ Genel Müdürümüz Zülküf Karatekin, Yol Yapım ve Altyapı Koordinasyon Daire Başkanımız Turan Kapan ve İtfaiye Müdürümüz Şeyhmus Belek de katıldı.  
 
Anlı ve beraberindekiler ilk olarak Silvan Belediyesi'ne giderek, Eş Başkanlar Yüksel Bodakçı ve Mehmet Şah Teke'yle bir araya geldi. Ziyarette, belediye meclis üyeleri ve sivil toplum örgütü temsilcileri de yer aldı.
 
Silvan'ın kendileri için önemli olduğunu dile getiren Anlı, “Silvan tarihi açıdan oldukça önemli bir yer. Mervaniler döneminde yıllarca halkımıza başkentlik yapmıştır.” şeklinde konuştu.
 
Belediye ve halkın el ele vererek örgütlü bir toplumu inşa edeceğini belirten Anlı, Silvan'ı da bu vesileyle ziyaret ettiklerini söyledi. Tüm hizmetleri halkla birlikte yürüteceklerinin altını çizen Anlı, “Yeniden yapılacak inşa sürecine tüm toplumu katmak istiyoruz. Bir yılık çalışmalarımız bu aşamada devam ediyor. İnşa sürecinde en önemli çalışmalarımız; kentin yol, su ve kanalizasyon sorunlarıdır. Tüm sıkıntıları hep birlikte el ele vererek aşacağız.” dedi.
 
Anlı'nın ardından konuşan Silvan Belediyesi Eş Başkanı Yüksel Bodakçı ise Silvan'da su sıkıntısının yaşandığını dile getirerek, konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “Kuruyan su kaynaklarımız var. DİSKİ ile beraber çalışarak bu sorunu ortadan kaldıracağız.” Ziyarette yer alan Silvan Muhtarlar Derneği Başkanı Murat Ateş de, sorunları yazılı rapor halinde Anlı'ya sundu.
 
Altyapı ve yol çalışmaları hakkında bilgi verildi
 
Yakın zamanda başlayacak su ve kanalizasyon çalışmaları hakkında bilgi veren DİSKİ Genel Müdürümüz Zülküf Karatekin, Silvan'da ciddi anlamda su sorununun bulunduğunu ve bu sorunu çözmek için çalışmalarının olduğunu söyledi.
 
7 Nisan'da Silvan'da yapacakları planlama toplantısıyla çalışmanın startını vereceklerini kaydeden Karatekin, Silvan'a 130 kilometrelik içme suyu şebekesi döşeyeceklerini bildirdi. Bu çalışmayla 7 bin haneye su bağlantısının sağlanacağını ifade eden Karatekin, kanalizasyon şebeke çalışmalarının ihale sürecinde olduğunu söyledi. İhale aşamasından sonra kanalizasyon çalışmalarına başlayacaklarını kaydeden Karatekin, Silvan Sanayii Mahallesi'nde su çalışması için sondaj yapacaklarını bildirdi.  
 
Yapılacak yol ve asfaltlama çalışmaları ile ilgili bilgi veren Yol Yapım ve Altyapı Koordinasyon Daire Başkanımız Turan Kapan da, hava şartlarının düzelmesiyle asfaltlama çalışmalarını başlayacaklarını söyledi. Çalışmalar kapsamında Silvan grup köy yollarına ve kırsal alana 100 km asfalt sereceklerini belirten Kapan, Silvan şehir merkezinin yollarına ise 7 bin ton sıcak asfalt dökeceklerini, bunun da yaklaşık 5 kilometreyi kapsayacağını kaydetti.
 
Bilgilendirmenin ardından Silvan İtfaiye Grup Amirliği'ne giden Eş Başkan Anlı, son teknolojiyle donatılan, yangın söndürme özelliğinin yanında kurtarma çalışmalarında da kullanılan yeni itfaiye aracının teslimatını gerçekleştirdi.  Eş Başkanlar burada itfaiyenin çalışmaları ve sıkıntıları hakkında İtfaiye Müdürümüz Şeyhmuz Belek'ten bilgi aldı.
 
Daha sonra Silvan esnafıyla bir araya gelerek istek ve taleplerini dinleyen Anlı, Yüce ve Uğurlu ailelerinin taziyelerine katıldı. Silvan DBP ve HDP İlçe Teşkilatlarını da ziyaret ederek, ilçe programını tamamladı.
 
 
(Diyarinsesi.org BB)

HABERE YORUM KAT