1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Belediyede çalışan ve görev alan kadın sayısı artıyor
Belediyede çalışan ve görev alan kadın sayısı artıyor

Belediyede çalışan ve görev alan kadın sayısı artıyor

Toplam 2 bin 234 personelle 15 bin metrekarelik bir alanda hizmet üretmeye çalışan Büyükşehir Belediyemizde, toplumsal cinsiyet eşitliğini sağlamaya yönelik politikalar ve uygulamalar sayesinde çalışan ve görev alan kadın sayısı her geçen gün artıyor.

A+A-

Buna göre, daire başkanlığı pozisyonunda görev alan kadın sayısı geçen yıla göre yüzde 100 oranında artarken, kadın personel sayısı da yüzde 16’ya ulaştı.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nde çalışan ve görev alan kadın sayısı her geçen gün artıyor. İşe alımlarda ve görevlendirmelerde pozitif ayrımcılık uygulayan, toplumsal cinsiyet eşitliğini gözeten Büyükşehir Belediyesi’nde, daha önce sadece büro hizmetlerinde istihdam edilen kadınlar, artık Çevre Koruma ve Kontrol, Sosyal Hizmetler, Zabıta, İtfaiye, İmar ve Şehircilik, Fen İşleri, Ulaşım, Park Bahçe ve Yeşil Alanlar, Yol Yapım ve Altyapı Koordinasyon daire başkanlıkları bünyesinde de çalışıyor. Kimi belediye otobüslerinde şoförlük yapıyor, kimi temizlik, kimi eğitmenlik, kimi de park ve bahçelerde çalışıyor, kimisi de altyapı ve yol işlerinde ter döküyor.

Belediyemizin çeşitli birimlerinde çalışan 604 memurun 139’u kadınlardan oluşuyor. Memur olarak çalışan en fazla kadın 23 memurla Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı’na bağlı çeşitli birimlerde görev yapıyor.  Ayrıca 10 kadın da tiyatrocu kadrosuyla çalışıyor.

462 kadrolu işçinin 43’ü, 223 geçici işçinin de 9’u kadınlardan oluşuyor. Belediyemizde hizmet alımı adı altında farklı daire başkanlıkları ve birimlerde çalışan bin 936 personelden 171’i kadın. Hizmet alımlarında da 77 personel ile kadınlar en çok Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı bünyesinde çalışıyor.

372 kadın hizmet üretiyor

Memur, kadrolu işçi, geçici işçi, hizmet alımı ve tiyatrocu kadrosu olmak üzere toplam 2 bin 234 personelle 15 bin metrekarelik bir alanda hizmet üreten Büyükşehir Belediyesi’nde, toplam 372 kadın görev yapıyor. Geçen yıl yüzde 14 olan kadın personel sayısı, bu yıl toplumsal cinsiyet eşitliğini sağlamaya yönelik politikalar ve uygulamalar sayesinde bu oran yüzde 16’ya çıkarken, kadın müdür sayısında da ciddi bir artış gözleniyor. Daire başkanlığı pozisyonunda görev alan kadın sayısı yüzde 100 oranında artış gösterirken, bir kadın genel sekreter yardımcısı da bu rakama dahil edildiğinde aslında kadınların belediye yönetiminde ciddi anlamda görev aldığı hemen göze çarpıyor.

‘Kadın yöneticilerin oranında yüzde 100’lük bir artış var’

Konuyla ilgili görüşlerine başvurduğumuz Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Fethi Suvari, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin istihdam politikalarında kadına her zaman öncelik verildiğini, bu durumun hem politikalarının hem de belediyeyi yönetenlerin dünyaya bakış açılarının bir sonucu olduğunu ifade etti. Eşitlikçi bir düşünce ve kadınlar konusunda pozitif bir ayrımcılığı her zaman esas aldıklarını kaydeden Suvari, “Belediyemizde 2 bin 234 personel görev yapmaktadır. Bu rakamın küçük bir kısmını kadın personeller oluşturuyor. Yıllara göre kıyaslama yaparsak geçen yıla göre bir artışın olduğu görülmektedir. 2014 yılında kadın sayısı yüzdelik olarak yüzde 14 iken, bu rakam 2015’te yüzde 16’ya çıktı.” dedi.

 

Kadınlardan yana tutum ve politikalarını sürdüreceklerinin altını çizen Suvari, yönetim kademesindeki değişikliklerle birlikte kadın yöneticilerin oranında yüzde 100’lük bir artışın yaşandığını dile getirdi. Suvari, bu rakamların yeterli olmadığını ve bunu aşmak için özel bir politika izleyeceklerini vurguladı.

‘Kadınlar performanslarıyla bizi tercih yapmaya zorluyor’

Çeşitli birimlerde yapılan istihdamlarda önceliği kadınlara verdiklerine dikkat çeken Suvari, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bunun nedenleri vardır. İş disiplini, göreve bağlılık ve kurumu sahiplenmede kadınlardan daha fazla verim almaktayız. Bu durum kendi kendine gelişme göstermiyor. Bizlerin verdiği bir lütuf da değil; doğrusu kadının çalışma yaşamı içinde göstermiş olduğu performans, bizim böyle bir tercih yapmamıza neden oluyor.”

Doğalgazlı otobüslerde şoför olmak isteyen kadınlara çağrı

Şu an doğalgazla çalışan otobüslere şoför alımının gerçekleşeceğini ve istihdamı kadınlardan yana kullanmak istediklerini kaydeden Suvari, toplu taşıma şoförlüğünün yapılabilmesinin bazı kriterlerinin olduğunu belirtti. Suvari, “Toplu taşımada şoför olmak için en az 5 yıllık bir deneyim olması gerekir. Yine E sınıfı ehliyete sahip olunması gerekiyor. Ayrıca toplu taşıma da çalışabiliri gösteren SRC belgesine de sahip olunmalıdır. 40 şoför alınacak. Bu 40 şoförün de kadın olmasını istiyoruz. Eğer bu belgeye sahip olan kadınlar, bulunuyorsa bizler kesinlikle kadınları tercih edeceğiz.” diye konuştu.

‘Öncelik tanınacak’

Sağlık, eğitim, ulaşım, kültür ve sosyal hizmetler alanında her zaman öncelikle kadınlara şans tanıyacaklarını söyleyen Suvari, birçok genç kadın personelin yol yapımı sonrası kontrollerde çalıştığını belirtti.

Kadınların en çok sosyal hizmetler alanında görev aldığını ve özellikle eğitim çalışmalarına öncülük ettiğini kaydeden Suvari, kreşlerin kurumsal olarak önemli olduğunu, bu alanı tamamen kadınlara bıraktıklarını ve bu konuda kadınlara güvendiklerini söyledi. Her alanda yapılacak istihdamda kadına öncelik tanıyacaklarının bilgisini veren Suvari, “Kadınlarda çalışma hayatında yer almak için mücadelelerini sürdürsünler. Çalışma konusunda kendilerini yetkinleştirsinler. Bu kentin yeniden inşasında tıpkı tarihin başlangıcında aldıkları rolü tekrardan alsınlar. Bugünde bu kenti eril bir düşünceden kurtarıp eşitlikçi demokratik bir yönetime kavuştursunlar.“ diyerek sözlerini tamamladı.

 

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler