1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Belediye sınıfta kaldı
Belediye sınıfta kaldı

Belediye sınıfta kaldı

Diyarbakır'da kar yağışının yerini dondurucu soğuk havaya bırakması birçok sorunları da beraberinde getirdi.

A+A-
 Kentte buzlanma nedeniyle kaldırımlar yürünmez hale gelirken, kar yağışının kent trafiğinde ana arterler dışında oluşturduğu aksaklıklar ise halen giderilemedi. Yurttaşlar, belediyelerin “kar” çalışmalarında bu yıl sınıfta kaldığını belirttiler.
 
2006 yılından beri sıcaklığın ilk kez bu kadar düştüğü Diyarbakır'da, kar yağışının yerini dondurucu soğuklara bırakması beraberinde birçok sorunu da getirdi. Sık sık elektrik kesintilerinin yaşandığı kentte, birçok evin su boruları dondu. Hava sıcaklığının gündüz eksi 8, geceleri ise eksi 13 dereceye kadar düştüğü kentte, kaldırımlar buzlanmalar nedeniyle yürünmez hale geldi. Kentin birçok sokak ve caddesinde ise karların temizlenmemesi nedeniyle küçük kar tepeleri oluştu.
 
Ara yollardaki buzlanan yerler temizlensin
 
Kentteki ana artelleri açan Belediyelerin ara yollarda biriken karlardan dolayı oluşan buz kitlelerini temizlememesi ise vatandaşların tepkisine neden oluyor.
 
DİSKİ binasının bulunduğu caddede oluşan buzlanmanın trafiği tek şerite düşürdüğünü belirten esnaflar, “İşyerlerinin önündeki karları elbirliği ile temizledik. Ancak caddede biriken karlar buzlanma nedeniyle dondu. Her gün buradan yüzlerce otobüs, dolmuş, kamyon geçiyor. Yüz metre ileride Bağlar Belediyesi bu durumu görmüyor mu. Tam bu noktada trafik sıkışıyor. Kaldırımlar yürünmeyecek halde.” diyerek tepkilerin dile getrdiler.
 
Çalışmalar yetersiz
 
Öte yandan yurttaşlar, belediyelerin “kar”a karşı yaptıkları çalışmaların yetersiz olduğunu belirterek, tepki gösterdi. Fikret Altun isimli esnaf, kaldırımlarda yürüyemediklerine dikkat çekerek, “Bazı yerlerde esnaflar kendi imkanları ile kaldırımları temizledi. Ancak cadde kenarlarına attığımız karlar toplanmadı. Belediyeler sık sık uyarı yapacaklarına oluşan olumsuzlukları engellemeye çalışsınlar. Kar temizleme çalışmaları çok yetersiz” dedi.
 
Tuzlama çalışmalarının yapılmadığını ve biriken karların toplanmadığını vurgulayan yurttaşlardan İhsan Şan ise, “Biriken karlar nedeniyle birçok caddede araçlar bile yol alamazken, vatandaşlar da kaldırımlarda yürüyemedikleri için caddelerde yürüyorlar. Okul önlerinde oluşan kar tepelerini bile temizlemiyorlar. Özellikle Bağlar'ın durumu içler acısı. ” diye konuştu.
 
Özellikle Büyükşehir Belediyesi'nin koordinasyonunda geçtiğimiz yıllarda yaşanan yoğun kar yağışı sonrası örnek çalışma yaptığını belirten başka bir Nurullah Adalı adlı vatandaş ise, “Seçimlere yakın bir zamanda belediyenin bu duyarsızlığına hayret ediyorum. Belediyenin araçları ve personeli yok mu, Varsa neden koordineli bir şekilde çalışmıyorlar? Anlamak mümkün değil. Belediye bu yıl kar çalışmalarındaki başarısızlığından dolayı sınıfta kaldı” dedi.
 
Faruk Aşan adlı yurttaş da benzer tepkilerde bulunarak, belediyelerin çalışmalarını hızlandırmasını istedi.Yollardaki buzlanmalara yoğun sisin de eklenmesi ile şehir içi trafiğinin de zaman zaman aksamasına neden oldu.Diyarbakır'da soğuk hava dalgasının Çarşamba gününe kadar sürmesi beklenirken, yüzlerce köy yolunda da ulaşım yapılamadığı öğrenildi.
 

HABERE YORUM KAT