1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Belediye ,Kur’an Kursu İstemiyor
Belediye ,Kur’an Kursu İstemiyor

Belediye ,Kur’an Kursu İstemiyor

Diyarbakır’ın Çınar İlçesi’nde 2016 yılında hizmete açılan cami ve Kur’an Kursu’nun duvarı belediye tarafından yıktırıldı.

A+A-

Belediyenin bu tutumu vatandaşların büyük tepkisini çekti.

Vatandaşlar Belediyeye Tepkili

Diyarbakır’ın Çınar ilçesinde belediye halkın tepkisini çeken bir yıkım gerçekleştirdi. HDP’li belediye,2016 yılında inşaatı tamamlanarak hizmete giren Cumhuriyet Mahalesi’ndeki Cami ve Kur’an Kursu’nun duvarını yıktı. Belediyenin tutumu hem vatandaşları şaşkına çevirdi,hem de tepkilere neden oldu. Yaz döneminin başlamasıyla çocuklarını Kur’an Kursu’na göndermeyi planlayan vatandaşlar yıkım nedeniyle kullanılamaz hale gelen Kur’an Kursu için belediyeye tepki gösterdi. Belediyenin tutumunu dini ve ibaret yerlerine karşı tahammülsüzlük olarak değerlendiren vatandaşlar,devlet yetkililerini göreve çağırdı.

Belediye ,Kur’an Kursu İstemiyor

Hayırseverler tarafından bağışlanan arsa üzerinde inşa edilen ve yine hayırseverlerin sağladığı maddi kaynaklarla tamamlanan cami ve Kur’an Kursu’nun projeye uygun olarak yapılmasına rağmen belediyenin Kur’an Kursu yerine kadınlara yönelik taziye evi yapmak için yıktırıldığı ortaya çıktı. Çınar müftülüğü kaynakları, projede cami,Kur’an Kursu ve erkek taziye evi olmasına rağmen belediyenin kanunsuz bir tutum takınarak Kur’an Kursu yerine kadın taziye evi yapmak istediğini dile getirdiler. Müftülük kaynakları,”belediye halkın hassasiyetlerini ve ihtiyaçlarını hiçe sayarak kanunlara aykırı zorba bir tutum sergilemiştir.Bu kabul edilemez” şeklinde duruma tepki gösterdi.

HABERE YORUM KAT