1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Belediye ile Valiliğin mal kavgası
Belediye ile Valiliğin mal kavgası

Belediye ile Valiliğin mal kavgası

Diyarbakır'da kapatılan İl Özel İdaresi'nden kalan malların paylaşımı Büyükşehir Belediyesi ile Valiliği karşı karşıya getirdi.

A+A-

Büyükşehir Belediyesi, Valiliğin malların tamamını devretmediğini iddia ederken, Valilik iddiaları reddediyor. Tarafların karşılıklı suçlamalarına Diyarbakır Bölge İdare Mahkemesi son noktayı koyacak.

12 Kasım 2012 tarihinde kabul edilen 6360 sayılı yerel yönetimler yasasıyla il özel idareleri kaldırıldı. Yasaya göre bu idarelerin taşınır ve taşınmaz bütün mal varlıklarının devir, tasfiye ve paylaştırma komisyonları aracılığıyla paylaştırılması gerekiyordu. Paylaşım işlemi belediye ve valilikleri karşı karşıya getirdi. Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, İl Özel İdaresi'nin mallarının üzerinde hak iddia ediyor.

Belediye malvarlıklarının önemli bir kısmının kendilerine verilmediği görüşünde. Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Fahrettin Çağdaş, İl Özel İdaresi'nin kasasında bulunan 41 milyon nakit paranın sadece 9.5 milyonunun belediyeye verildiğini, kalanının diğer kurumlara harcandığını söyledi. Çağdaş, 35 binek araçtan ise sadece 4'ünün belediye verildiğini iddia ediyor.

Al Jazeera'den Mahmut Bozarslan'ın haberine göre, İl Özel İdaresi'nde çalışan personelin durumu da anlaşmazlık konusu. Çağdaş, toplam 650 personelin büyükşehir belediyesine devredildiğini halbuki bunların bir bölümünün ilçe belediyelerine dağıtılması gerektiğini söylüyor. Fahrettin Çağdaş, bunun da personel için çalışacak yer ve lojman sıkıntısına yol açtığını ve belediyeye ekonomik yük getirdiğini savunuyor.

Çağdaş, İl Özel İdaresi'ne ait binaları ve lojmanları alamadıklarını belirterek, “Hiçbir bina ve lojman devredilmedi. Belediye bu kadar personel, bu kadar sorumlulukla birlikte yeni mekanlara ihtiyaç duyuyor. Bize devredilen personeli oturtacağımız bir oda, masa sandalye ve bilgisayar yok maalesef. Bu konuda istediğimiz alamadık. Personeli verildi yerleri ve mekanları verilmediği için yer kalmadı” dedi.

Çağdaş'a göre belediye devredilen personellerden 270'i emekliliğe hak kazanmış. Bu kişilerin emekli olmaları halinde, yasal hakları da belediye tarafından ödenmek zorunda.

Belediye varlıklar için dava açtı

Köylerin mahalleye dönüşmesi nedeniyle arazilerinin de dağıtıldığını ifade eden Çağdaş, “Belediye buralarda faaliyetlerini yürütecek yeteri kadar arazi alamadı. Bize verilen arazilerin büyük kısmı mezarlık alanı. Yasada bu alanların bakımı belediyeye ait olduğu için verildi. İhtiyaçlarımızı karşılamayacak kısmi düzeyde köy tüzel kişiliğinin arazileri verildi” diye konuştu. Büyükşehir Belediyesi, hak iddia ettiği mal varlıklarını almak için dava açtı.

Valilik: Belediyelerle birlikte karar verdik

Belediyenin bu iddialarına Valilik yazılı bir açıklamayla yanıt verdi. Açıklamada, paylaşım kararlarının belediye yetkililerinin de katılımı alındığı belirtildi, ”156 memur ve 402 işçi ile 90 iş makinesi, 30′u minibüs toplam 120 araç Büyükşehir Belediyesi'ne devredilmiştir” ifadesi kullanıldı.

Valiliğe göre, mezarlıklar hariç, Büyükşehir Belediyesi'ne,  köy ve belde tüzel kişiliklerine ait olanlar da dahil 3 bin 935 dönüm arazi verildi. İl Özel İdaresi binasının Hazine'ye ait olduğu için belediye ya da herhangi bir kuruma devrinin mümkün olmadığı açıklandı.

Valilik İl Özel İdaresi'nin nakit parasıyla ilgili hesaplamaların sürdüğünü vurgulayarak, “Hesaplama işlemi tamamlandığı zaman yatırımları devam eden kurumlara ve Büyükşehir Belediyesi'ne nakit transferi yapılacaktır” açıklaması yaptı. Tarafların karşılıklı suçlamalarına Diyarbakır Bölge İdare Mahkemesi son noktayı koyacak. 

HABERE YORUM KAT