1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Belediye eş başkanlarının ‘öz yönetim’ buluşması sona erdi
Belediye eş başkanlarının ‘öz yönetim’ buluşması sona erdi

Belediye eş başkanlarının ‘öz yönetim’ buluşması sona erdi

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanları Gültan Kışanak ile Fırat Anlı’nın yanısıra DBP’li belediye eş başkanlarının katıldığı "Yerel Yönetimler Öz Yönetimi Tartışıyor" Buluşması, öz yönetimin demokratik bir hak olduğu vurgusu ve Avrupa Yerel Yöneti

A+A-

Demokratik Bölgeler Partisi’nin (DBP) Sümerpark’ta düzenlediği "Yerel Yönetimler Öz Yönetimi Tartışıyor" Buluşması, bugün düzenlenen basın açıklaması ve yürüyüşle sona erdi.

 

Sümerpark’ta yapılan açıklamaya Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanları Gültan Kışanak ile Fırat Anlı, DBP üyesi belediyelerin eş başkanları ve meclis üyeleri ile DBP Eş Genel Başkanı Emine Ayna katıldı.

‘Öz yönetim talebi yasadışı değildir' 

DBP’li belediye eş başkanları adına bir açıklama yapan Mardin Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Ahmet Türk, Kürtlerin yüzlerce yıl kendi topraklarında özerk bir şekilde yaşadığını, bu tarihsel ve meşru talebin yasadışı olamayacağını ifade etti. Türk, 1921 Anayasası’ndan bugüne değin birçok metinde ve düzenlemede yer alan öz yönetimin, Avrupa Yerel Yönetim Özerklik Şartı’nda uluslararası hukuk tarafından da güvence altına alındığını kaydetti.

‘ Avrupa Yerel Yönetimler Özerklik Şartı’na konulan çekinceler kaldırılsın’

Türk, Türkiye’de yaşayan tüm halkların, inançların ve düşüncelerin kendini bulabileceği bir anayasa oluşturmasını ve Avrupa Yerel Yönetimler Özerklik Şartı’na konulan çekincelerin kaldırılmasını isteyerek, “Hem Kürt meselesinin çözümünde hem de barışın tesisinde belirleyici önemdeki yerinden yönetim, öz yönetim talebini meşru ve demokratik bir talep ve hak olarak görüyoruz.” dedi.

Kışanak: Mahalle meclisleri demokrasinin temel taşıdır

Açıklamanın ardından Kışanak ve Anlı ile belediye eş başkanları, “Kentimizi, Mahallemizi, Köyümüzü, Sokağımızı Birlikte Yönetelim” pankartı eşliğinde Sümerpark’tan Sur ilçesindeki Lalebey Mahallesi Özgür Yurttaş Derneği’ne yürüdü.

Burada DBP İl Eş Başkanı Ali Şimşek’in ardından bir konuşma yapan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Gültan Kışanak, mahalle meclislerinin demokrasinin temel taşlarından biri olduğunu ifade etti. Kışanak, sözlerini şöyle sürdürdü: “Yerel yönetim ve yerinden yönetimden bahsediyorsak, halkın mahallesinde ve sokağında örgütlenmesi, kendi ihtiyaçlarını, isteklerini belirlemesi ve yerel yönetimlerin karar mekanizmalarına katılması son derece önemlidir. Bu ayrıca demokratik siyasettin bir gereğidir ve demokrasiler ancak böyle inşa edilebilir.  Bizler halkla birlikte halkın taleplerini göz önünde bulundurarak bir çalışma yürütebiliriz. Lalebey Özgür Eşit Yurttaş Derneği’nin kriminalize edilerek şiddetle yan yana ve hendeklerle anılmasını doğru bulmuyoruz. Mahalle meclisleri ve dernekler demokrasinin ve katılımcı yönetimin temel taşlarıdır.” dedi.

Türkiye’nin demokratik bir yönetim anlayışıyla yönetilmesini istediklerini belirten Kışanak, halkla birlikte, katılımcı ve demokratik yerel yönetimleri hayata geçirmeyi düşündüklerini söyledi. Kışanak, yaşanan sıkıtınlar nedeniyle tüm mahalleliye de geçmiş olsun dileğinde bulundu.   

Anlı, Ayna, Bakırhan ve Türk, Sur Belediyesi’ni ziyaret etti

Derneğin önünde yapılan açıklamadan sonra Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Fırat Anlı, Siirt Belediyesi Eş Başkanı Tuncer Bakırhan, Mardin Belediyesi Eş Başkanı Ahmet Türk ile DBP Eş Genel Başkanı Emine Ayna, eş başkanları tutuklanan Sur Belediyesi’ni ziyaret etti. 

 

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler