1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Belediye desteğiyle turizm acenteleri buluştu
Belediye desteğiyle turizm acenteleri buluştu

Belediye desteğiyle turizm acenteleri buluştu

Büyükşehir Belediyemizin organizasyonuyla Irak Kürdistan Bölgesi'nin turizm acenteleri ile Türkiye turizm acenteleri bir araya gelerek, turizmin gelişmesi için tartışmalar yürüttü.

A+A-
Irak Federe Kürdistan Hükümeti Turizm Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Turizm Genel Kurulu Başkanlığı'nın düzenlediği, Büyükşehir Belediyemiz ile Diyarbakır TURSAB Bölge Başkanlığı'nın desteklediği toplantı bugün Mitannia Regency Hotel'de yapıldı.
 
Irak Kürdistan bölgesinin turizm acenteleri ile Türkiye turizm acenteleri arasında yapılan toplantının açılışında konuşan Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Fethi Suvari, Hewlêr ve Dİyarbakır'ın iki kadim kent olduğunu, her iki kentin de binlerce yıldır ayakta kalmayı başardığını kaydetti. Ortadoğu'nun turizm açısından çok önemli bir bölge olduğunu söyleyen Suvari, “İnsanlığın kökleri burada atılmıştır. İlk tarım ve hayvancılık burada yapılmış, evler inşa edilmiş ve buradan dünyaya yayılmıştır.” dedi.
 
Diyarbakır'ın tarihi kültürel alanlarıyla önemli turizm merkezlerinden biri olduğunu dile getiren Suvari, kilise ve camilerin yanı sıra çok önemli hanların ve konakların olduğunu ifade etti.  Diyarbakır'da 500 adet eski ev, 40 adet de eski caminin olduğunu belirten Suvari, belediyenin bu yapıların restorasyonu için elinden gelen çalışmaları yürüttüğünün altını çizdi.
 
'Ortak çalışmalar yapılmalıdır'
 
Turizmin çok önemli bir gelir kaynağı olduğunu, bölgede turizmin canlanması için Kuzey ve Güney'in birleşip birçok şey yapabileceğini vurgulayan Suvari, “Dünyada her 7 kişiden birisi geziyor. Diyarbakır ve Hewlêr kalelerine kültür fuarları düzenlenebilir. Bu iki kale içinde kentimizi dünyaya tanıtabiliriz.” dedi.
 
Irak Kürdistan Bölgesi'nin Turizm Genel Kurulu Başkanı Mewlewi Cebbar ve Kültür ve Turizm Daire Başkanımız Muharrem Cebe'nin de birer konuşma yaptığı toplantıda, Irak Kürdistan Bölgesi ile Diyarbakır arasında ortak çalışmalar yürütülmesi gerektiğine dikkat çekildi. Toplantı, Irak Kürdistan'ından gelen turizm acentelerinin ve Diyarbakır'daki acentelerin tanışması, ardından kent gezisi yapılmasıyla sona erdi.
 
(Diyarinsesi.org BB)

HABERE YORUM KAT