1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Belediye bülteni çıktı
Belediye bülteni çıktı

Belediye bülteni çıktı

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi bültenin son sayısında okurlara seslenen Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanları Gültan Kışanak ile Fırat Anlı, sokağa çıkma yasağı uygulanan Sur ilçesi ile ilgili olarak “8 bin 280 kişiye 850 bin TL’lik gıda yardımında, 653 ki

A+A-

Eşbaşkanlar Fırat Anlı ile Gültan Kışanak, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi bültenin son sayısında okurlara kurumun çalışmaları ve yatırımları hakkında ayrıntılı açıklamalarda bulundular. Eşbaşkanların, bültenin önsözünde kaleme aldıkları yazı şöyle:

“Kenti değiştirip dönüştürecek önemli altyapı ve üstyapı projelerinin uygulandığı biryılı daha geride bıraktık.15 bin kilometrekarelik hizmet ağında 13 kırsal, 4 merkez ilçe ve 1042 köyde temel hizmetlerimizi aralıksız sürdürerek, 486 milyon liralık bütçemizin yüzde 78’iniyatırım, mal ve hizmet giderlerine ayırdık. Kentimizin kadınların, çocukların, engellilerin, yaşlıların, yoksulların, ötekilerin rahatlıkla yaşayabileceği bir noktaya evrilmesi için, hizmetlerin eşit ve adaletli bir şekilde dağıtılmasına yönelik çalışmalarımızı aralıksız sürdürdük. Hep daha iyisi için çaba harcadık ve bu yolda önemli mesafeler kat ettik”

Belediye tarihinin en büyük asfalt seferberliğini başlattık

“Belediye tarihinin en büyük asfalt seferberliğini başlattık, 270 bin ton asfalt üreterek kent merkezinde 170 kilometre yol asfaltladık, 15 kilometre yeni yol açtık, 13 kırsal ilçe ve grup mahalle yollarında 750 kilometre yola sfaltladık, 400 kilometre stabilize yol, 16menfezyaptık, 60 bin metrekarelik alana parke taşı döşedik, yıl içinde 29 adet iş makinesi satın alarak hizmet üretme kapasitemizi arttırdık.

 

Tüm bu çalışmalara 145 milyon lira yatırım yaptık. İnşaatlara 42 milyon lira harcayarak, 480 öğrenci kapasiteli iki kreş inşa ettik, 10 kilometre bisiklet yolu ile yürüyüş parkuru yaptık, 1000 kişilik spor salonu, kültür kongre merkezi, din kültür merkezi, kız yurdu inşaatı, cadde genişletme çalışmaları yürüttük. Günde 800 ton atık bertaraf ederek kentin tüm ana arterlerini günde iki kez temizledik. 100 milyon liraya mal olacak Katı Atık Entegre Tesisi’nin inşaatına start vererek, kentin 16 yıllık rüyasını gerçekleştirme yolunda önemli bir adım attık”

Ulaşım ve itfaiye hizmetlerini güçlendirdik

“59 adedi doğalgazla çalışan otobüs olmak üzere 69 adet otobüs satın alarak, halkın hizmetine sunduk. Tüm il- çelerde toplu taşıma hizmeti yürüttük, duraklar yaptık, çift dilli trafik levhaları yerleştirdik, doğalgazlı otobüsler için dolum istasyonu inşa ettik. İki araç otoparkı ile Batı İlçe Otogarı’nı tamamladık. Sadece ulaşım hizmetine 63 milyon lira kaynak ayırdık. 10 itfaiye aracı alarak Diyarbakır İtfaiyesi’nin araç kapasitesini artırdık, tüm ilçelere itfaiye şubeleri açtık, her birine itfaiye araçları tahsis ederek, binlerce yangına müdahale ettik. Park ve yeşil alan çalışmalarına 32 milyon lira yatırım yaparak Vedat Aydın Parkı’nı hizmete açtık, Anıtpark’ı yeniden düzenledik, Sümerpark’ta Güneş Enerji Santrali’ni kurarak enerji giderini sıfırladık.

 

Kent Ormanı’na 11 bin 151 adet ağaç diktik, Meyve Bahçelerini oluşturduk, 2 milyon ağaç, çiçek, çalı, tohum ürettik, diktik, yetiştirdik, Sur dipleri aydınlatma projesine start vererek tarihi surların ve dibindeki parkların daha iyi aydınlatılması çalışmalarını yürüttük. Mevsimlik işçi göçünü önleyecek çalışmalara hız vererek, kent bostanları oluşturduk, dört projemize hibe desteği aldık. Çınar’ın Ovabağ Mahallesi’ne gölet yaparak, yapımını tamamladık, üç göleti tamir ettik”

Milyonlarca liralık altyapı yatırımları yürüttük

“İmkan ve emek gücünü altyapı çalışmalarına ayırdık. 180 kilometre içme suyu ve kanalizasyon şebekesi döşedik. 31 adet enerji nakil hattı. 24 adet depo, 12 bin metre sondaj yaptık. Tüm ilçelere arıtmatesisi projesi hazırladık. İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi’ni tamamlayarak deneme testlerine başladık. Yağmursuyu ve kanalizasyon çalışmasının yüzde 95’ini tamamladık. Bu çalışmalarla, DİSKİ’nin kendi bütçesiyle ve IPA projeleri kapsamında yaptığı yatırım miktarı 19 ayda 263 milyon liraya ulaştı”

Binlerce aileye gıda ve nakdi yardımda bulunduk

“Sosyal dayanışma ağının son derece güçlü olduğu ilimizde sosyal hizmet çalışmalarını aralıksız sürdürdük. 8 bin 280 kişiye 850 bin TL’lik gıda yardımında, 653 kişiye 393 bin lira nakdi yardımda bulunduk. Sur’da sokağa çıkma yasağı ve çatışmalı ortam nedeniyle evini terk etmek zorunda kalan yaklaşık 3 bin aileyle yüz yüze görüşmeler yaptık, temel gıda kolilerini teslim ettik, tümüne ihtiyaçları doğrultusunda giysi, battaniye ve yatak yardımında bulunduk. Silvan’da sokağa çıkma yasakları ve çatışmalar nedeniyle tahrip olan 700 evin onarımı, bakımı,yollarının yapımını tamamladık, gıda yardımında bulunduk. IŞİD vahşeti nedeniyle yurtlarını terk etmek zorunda kalan Şengallilere temel hizmetleri ve yardıkları yapmaya devam ettik.

 

Ramazan Ayı’nda kentin üç farklı noktasına kurulan iftar çadırlarında 64 bin adet sıcak yemek dağıttık. Üniversite öğrencilerine hafta içi her gün sıcak çorba hizmeti sunarak, 160 bin kişilik çorba dağıttık. 10 çocuk oyun odası açtık. Çocuk Destek Programından ve Oyun Odalarından 1850 çocuk, mesleki eğitim kurslarından 1554 kişi, Çocuk Yaz Kampı’ndan 1100 çocuk, Yaz Spor Okulları’ndan ve sportif faaliyetlerden binlerce kişinin yararlanmasını sağladık. Kreşlerde hizmet vermeye başladık. Engelli Şarj İstasyonları kurduk, doğa yürüyüşleri, spor turnuvaları ve atölyeler düzenledik. Hevra Destek Merkezi’ni hizmete açarak, madde bağımlılığıyla mücadele ettik. 38 bin kişiye sağlık hizmeti sunduk, gıda üreten, satan ve depolayan 5 bin 120 işyerini denetledik, 15 bin işyeri çalışanına hijyen eğitimi verdik, 160 işyerinde beyaz bayrak uygulaması başlattık”

Kadınların yanında olduk

“Kadına yönelik şiddete karşı Acil Destek Hattı ile İlk Adım İstasyonu’nu kurduk. Şiddete uğrayan 79 kadına 94 çocuğuyla birlikte sahip çıktık, Kadınlara psikolojik, hukuki, sosyal destek verdik. Farkındalık eğitimleri, fragmanlar hazırladık, şiddete karşı yalnız ve çaresiz olmadıkları mesajını vermeye çalıştık. Kent Müzesi ile ilçelerde dört kültür sanat okulunu hizmete açtık, kitap fuarı, fotoğraf günleri, tiyatro festivali düzenledik, kütüphane hizmetinden 93 bin öğrencinin faydalanmasını sağladık. Tüm hizmetlerimizi, halkımızla, mahalle muhtarlarımızla, meclislerimizle, sivil toplum örgütlerimizle plandık, uyguladık. Yeni yılda da birlikte planlayıp, üretmeye, kenti olumlu yönde değiştirme devam edeceğiz”

 

(Mahmut Oral)

HABERE YORUM KAT