1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Belediye Başkanlarının malı azalacak ama artmayacak
Belediye Başkanlarının malı azalacak ama artmayacak

Belediye Başkanlarının malı azalacak ama artmayacak

BDP Genel Başkanı Demirtaş, "Belediye başkanlarımız hangi mal varlığıyla gelmişse görevi bittiğinde de o mal varlığıyla buradan ayrılacak." dedi.

A+A-
BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, "Belediye başkanlarımız hangi mal varlığıyla gelmişse görevi bittiğinde de o mal varlığıyla buradan ayrılacak. Malı azalacak ama artmayacak" dedi.
 
Demirtaş, beraberinde BDP Şanlıurfa milletvekilleri İbrahim Ayhan ve İbrahim Binici, BDP Mardin Büyükşehir Belediye Başkan adayı Ahmet Türk, Topçu Meydanı'nda belediye başkan adaylarının tanıtımı için düzenlenen törene katıldı.
 
Şanlıurfa, Gaziantep ve Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı adaylarıyla bazı ilçe belediye başkan adaylarını tanıtımında konuşan Demirtaş, Şanlıurfa'nın tarihi bir gün yaşadığını söyledi.
 
Kente gelene kadar ilçelerde ve il merkezinde kendilerine gösterilen ilgiden memnun olduklarını belirten Demirtaş, "Aslında Urfa önemli ölçüde kararını vermiş, Urfa artık dürüst belediyecilik, şeffaf, demokratik, halk belediyeciliğine karar vermiş. Biz bugün bu kararlığı burada gördük. O nedenle şimdiden hayırlı Uğurlu olsun, Allah yolunuzu açık etsin" dedi.
 
Şanlıurfa halkına borçlu olduklarını ifade eden Demirtaş, kendilerine oy vermiş ya da vermemiş herkese eşit hizmeti götüreceklerini kaydederek, şöyle konuştu:
 
"Diyarbakır'da 10 yıldır hizmetleriyle halkın sevgisini kazanmış Osman Baydemir'i Şanlıurfa'ya getirdik. Bizim belediye başkanlarımız da herkes gibi Allah'ın yarattığı bir kul. En büyük sırrımız hırsız değiliz. Halkın parasını çalıp kasalara, ayakkabı kutularına doldurmuyoruz, farkımızı budur. Buradan bütün Urfa'ya şu sözü veriyoruz; belediye başkanlarımız hangi mal varlığıyla gelmişse görevi bittiğinde de o mal varlığıyla buradan ayrılacak. Malı azalacak ama artmayacak. Belediye başkanlığı zengin olma makamı değildir, belediye başkanlığı halkın malını çar çur etme, ailesine etrafına dağıtma makamı değildir. Urfa'nın her kuruşu anne sütü gibi haktır, helaldir. Onu iade etmek bizim boynumuzun borcu ve görevimizdir."
 
Partilerine bağlı belediyelerin olduğu yerdeki bütün vatandaşların eşit hizmeti aldığını savunan Demirtaş, bu nedenle her yerde BDP'nin coşkusunun ve heyecanının yaşandığını vurguladı.
 
- Osman Baydemir
 
BDP Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkan adayı Osman Baydemir de Peygamberler şehri ve tarihin ilklerinin yaşandığı bir kente aday olmanın mutluluğunu yaşadığını söyledi.
 
Makam ve mevkilerin geçici olduğunu ifade eden Baydemir, şunları kaydetti:
 
"Siyasetçi yaşamını halkına vakfedendir. Siyasette, milletvekilliğinde, belediye başkanlığında, meclis üyeliğinde, başbakanlıkta, bakanlıkta maaşı dışında kuruşa tenezzül eden haram işlemiş olur. Zenginleşmek isteyenler, mal mülk edinmek isteyenler milletvekili, bakan ya da başbakan hiç olmayın, ticaret yapın Allah rızkınızı versin. Zengin olmak isteyenler bence siyasetten uzak dursunlar."
 
- BDP'nin adayları
 
Demirtaş'ın açıkladığı BDP'nin yerel seçimlerinde gösterdiği başkan adayları şöyle:
 
"Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı adayı Osman Baydemir, Eyyübiye ilçesi adayı Şükrü Turgut, Haliliye ilçesi adayı Bekir Benek, Karaköprü ilçesi adayı Gülay Koca, Ceylanpınar ilçesi adayı İsmail Aslan, Halfeti ilçesi adayı Mustafa Bayram, Bozova ilçesi adayı Zeynel Taş, Hilvan ilçesi adayı Mehmet Polat, Siverek ilçesi adayı Metin Özbadem, Suruç ilçesi adayı Orhan Şansal.
 
Erzurum Büyükşehir Belediye Başkan adayı Cüneyt Laloğlu, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkan adayı Abdullah Demirbaş, Şehitkamil ilçesi adayı Kemal Şahin, Mersin Mut ilçesi adayı Bozan Kıran, Mersin Silifke ilçesi adayı Erkan Kanık, Mersin Erdemli ilçesi adayı Ayhan Kırıcı, Mersin Yenişehir ilçesi adayı Hasan Kapıkıran, Mersin Tarsus ilçesi adayı Mehmet Alış, Mersin Akdeniz ilçesi adayı Mehmet Fazıl Türk."

HABERE YORUM KAT

1 Yorum