1. HABERLER

  2. GÜNCEL YAŞAM

  3. Beko Avan bulundu!
Beko Avan bulundu!

Beko Avan bulundu!

DİYARBAKIR - Yüzde 50’sini kadınların yüzde 50’sini de erkeklerin oluşturduğu toplamda 5 bin 135 kişi üzerinden yapılan Türkiye’de Evlilik Algısı Araştırması anketiyle, ülke insanının ilişkiye ve cinselliğe karşı bakışı incelendi.

A+A-

Türkiye insanının evliliğe karşı ilginç bakış açısını ortaya koyan araştırma kapsamında sorulan ve ‘Evliliğinizde en çok hangi konu yüzünden tartışıyorsunuz?’ sorusuna 2 bin 743 kişinin yüzde 28’i ‘aile meseleleri’ yanıtını verirken, yüzde 17 maddi konular nedeniyle tartıştıklarını ifade etti.

‘Çevrenizdeki insanlar genelde neden boşanıyor/siz niye boşandınız?’ sorusuna boşanmış kişilerin yüzde 27’si ‘Aileler işin içine girince sorunlar baş gösteriyor’ cevabını verdi.
‘Çevrenizdeki insanlar genelde neden boşanıyor/siz niye boşandınız?’ sorusuna verilen cevap karı koca arasına giren nedenleri ortaya çıkardı

AİLE MESELESİ

Türkiye’de Evlilik Algısı Araştırması anketi, Türkiye insanının evliliğe karşı ilginç bakış açısını ortaya koydu. Araştırma kapsamında sorulan ve ‘Evliliğinizde en çok hangi konu yüzünden tartışıyorsunuz?’ sorusuna 2 bin 743 kişinin yüzde 28’i ‘aile meseleleri’ yanıtını verirken, yüzde 17 maddi konular nedeniyle tartıştıklarını ifade etti. ‘Çevrenizdeki insanlar genelde neden boşanıyor/siz niye boşandınız?’ sorusuna boşanmış kişilerin yüzde 27’si ‘Aileler işin içine girince sorunlar baş gösteriyor’ cevabını verdi; toplamda oy veren bin 12 kişinin yüzde 56’sı ise ‘karakter ayrılıkları ortaya çıkıyor’ dedi.

AİLE EVLİLİKTE BÜYÜK MESELE!

Aynı araştırma kapsamında 1842 kişinin yüzde 55’i mutsuz evliliği devam ettirme sebebi olarak çocuk sahibi olmayı gösterdi. Yani, mutsuz evlilikler büyük oranda çocuk için devam ediyor. Kadınların yüzde 18’i ise ekonomik bağımsızlığa sahip olmamak cevabını seçti, bu seçeneğin oranı erkeklerde yüzde 8.

ÇOĞUNLUK SADIK

Kadın erkek ayırmadan 1994 evli kişiden yüzde 75’i eşini aldatmadığını belirtirken kadın erkek olarak ayırdığımızda; Kadınların yüzde 83’ü, erkeklerin ise yüzde 68’i eşini aldatmadığını söylüyor.

EVLİLİKLERİN MUTSUZ GEÇTİĞİNİ DÜŞÜNÜYORUZ

1758 kişiden yüzde 35’i evliliklerin ‘birçoğu mutsuzdur’ derken, yüzde 4 de ‘hemen hemen hepsi mutsuzdur’ cevabını verdi. Evliliklerin birçoğunun mutlu olduğunu düşünenlerin oranı yüzde 23 iken, hemen hemen hepsinin mutlu olduğunu düşünenlerin oranı yüzde 2. 1758 kişiden kadınların yüzde 45’i erkeklerin ise yüzde 32’si evliliklerin mutsuz olduğunu belirtti. ‘Evlilik hakkında ne düşünüyorsunuz?’ sorusuna yüzde 28 oranında ‘Evlenmek, aile kurmak istiyorum’ cevabı gelirken, yüzde 23 ‘Evliyim, halimden memnunum’, yüzde 15 ‘Maddi gücüm ne zaman yeterse o zaman evlenirim’, yüzde 13 ‘Evlenmek istiyorum, ama korkuyorum’, yüzde 11 ‘Evliyim ama şimdiki aklım olsa evlenmezdim’, yüzde 10 ise ‘Asla evlenmek istemiyorum’ cevabını verdi. Erkeklerin yüzde 20’si evlenmek istediğini ama korktuğunu belirtirken bu oran kadınlarda yüzde 9’da kaldı. 

Etiketler :