1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Beklenen cevap geldi
Beklenen cevap geldi

Beklenen cevap geldi

DİYARBAKIR- Diyarbakır'da Kürtçe eğitim verilen ve valilik kararıyla mühürlenen Ferzad Kemanger Okulu için valilik ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü'ne yapılan başvuruya yanıt geldiğini belirten Kürt Dili Araştırma ve Geliştirme Derneği (Kürdi-Der) Genel Başka

A+A-
 Gültekin, "Her özel okulda olduğu gibi bizim okulumuzda da olan eksikliklerin tamamlanması istendi" dedi. 
 
Diyarbakır'da açıldıktan sonra 3 defa valilik kararı ile mühürlenen ancak mührü sökülerek tekrar eğitime devam edilen Ferzad Kemenger Okulu ile ilgili Diyarbakır Valiliği ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü'ne yapılan başvuruya yanıt geldi.
 
Konuya ilişkin İHA muhabirine açıklamalarda bulunan Kürdi-Der Genel Başkanı Sebahattin Gültekin, valilikten gönderilen yanıtta herhangi bir olumsuz durumun söz konusu olmadığını belirtti. Yazıda, okulla ilgili eksikliklerin giderilmesinin istendiğini anlatan Gültekin, "Okulun fiziki durumu ve müfredatla ilgili düzeltilmesi istenen konular var. Bu konular da tüm özel okullar için geçerli olan şeyler" diye konuştu.
 
"EĞİTİME DEVAM EDİYORUZ"
 
Okulla ilgili bunun yanı sıra yasalardan kaynaklı sıkıntıların olduğunu ancak eğitime devam ettiklerini ve edeceklerini vurgulayan Gültekin, "Bu da siyasi bir iş. Şuanda çözüm süreci var. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Ahmet Davutoğlu ve tüm hükümet yetkilileri sürecin ilerleyeceğini açıklıyor. Yasalarla ilgili sorunlarda meclisin çözmesi gereken bir durumdur. Zaten eğer Kürt sorununun varlığını kabul ediyorsa ve bu çözülmeye çalışıyorsa Kürtlerin anadilde eğitim hakları ile ilgili de düzenlemeler de yapılacak diye umut ediyoruz. Umarız bir an önce bu konuda adım atılır" şeklinde konuştu.
 
"ANADİLLE İLGİLİ FARKINDALIK YARATTIK"
 
Okulu Kürtlerin anadil sorununa dikkat çekmek için açtıklarını, birkaç derneğin bir araya gelerek yaptığı çalışmayla eğitim ve öğretimin olmayacağını vurgulayan Gültekin, şunları kaydetti:
 
"Maalesef Türkiye'de önce kaos yaşanır sonra yasalar düzeltilir. Atmak istediğimiz adım da buldu. Bu konuya dikkat çekmek ve farkındalık oluşturmak istedik. Bu farkındalık bir nebze de olsa yaratıldı. Ancak bu konunun yasallaşmaması nedeniyle henüz rahatlamadık. Çünkü Türkiye'de siyaset sürekli değişiyor. Olumsuz bir cevap yok ama her an müdahale edilebilir. Bu da toplumda huzursuzluk yaratır. Diyarbakır'da Türkçe eğitim veren bin 552 okul varken, bir tane Kürtçe okula da müsaade edilmelidir. Bize neden 1 Eylül'den önce başvuruda bulunmadığımızı söylüyorlar. Hangi yasaya göre başvurabiliriz ki? Böyle bir kanun yok. Gerekli yasaların da bir an önce çıkarılmasını talep ediyoruz.”
 
"YASAL ADIMLAR BİR AN ÖNCE ATILMALI"
 
Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Diyarbakır İl Başkanı Zübeyde Zümrüt ise, okulla ilgili eksikliklerin tamamlanacağını belirterek, "Yapılması gerekenler neyse yaparız. Okulun şartlarını mevzuata uygun hale getiririz. Ancak bu konudaki yasal adımların da bir an önce atılması gerekiyor. Okul anadilde eğitim veriyor ve bu bir haktır. Bu hakkın tartışılmaya açılması doğru değildir" ifadelerini kullandı,
 
(MP-YRT-YHY-Y)
Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT