1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Bedensel ve görme engeliler'e ziyaret
Bedensel ve görme engeliler'e ziyaret

Bedensel ve görme engeliler'e ziyaret

Vali Mustafa Cahit Kıraç bedensel ve görme engeliler derneklerini ziyaret etti.

A+A-
Vali Mustafa Cahit Kıraç,Vali Yardımcısı Ahmet Günaydın ve beraberindeki heyetle birlikte SYDV mütevelli heyeti toplantısının ardından bedensel engellilerin ayakkabı imalat atölyesi, zihinsel engellilerin çanta ve ayakkabı tamirat atölyesi ile Altı Nokta Körler Derneği ıslak mendil imalat atölyelerini ziyaret etti.
 
Burada zihinsel engellilerle sohbet eden Vali Kıraç merkez vakfının bundan sonra bu tür projelere daha da ağırlık vereceğini söyleyerek kendi işini kurmak isteyenlere yardımcı olacaklarını belirtti. Bölgenin en önemli sorununun işsizlik bununda nedeninin mesleksizlik olduğunu söyleyen Vali Kıraç bölgedeki esnaftan burada üretilen ıslak mendilleri almalarını tavsiye etti. Daha sonra ziyarette Altı Nokta Körler Derneği Diyarbakır Şube Başkanı Mehmet Akif Karakaş Vali Kıraç'a bir plaket verdi.Son olarak Vali Kıraç buradaki öğrencilere katıldıkları projelerde almaya hak kazandıkları sertifikalarını dağıtarak öğrencileri ve projede emeği geçenleri tebrik etti.
 
Günün ikinci ziyaretinde Vali Kıraç Diyarbakır Valiliği, İŞKUR, Sosyal Yardımlaşma Ve Dayanışma Vakfı Başkanlığı işbirliğiyle Altı Nokta Körler Derneği üyelerinin katılımıyla hak kazananlara yönelik Yönetici Sekreterliği Eğitimi sertifika törenine katıldı.
 
Altı Nokta Körler Derneği Başkanı Mehmet Akif Karakaş dernek olarak kendilerine her zaman destek olunduğunu belirttiği Sayın Valimiz Mustafa Cahit Kıraç, Vali Yardımcısı Ahmet Günaydın, İŞKUR Müdürlüğü ve Sosyal Yardımlaşma Ve Dayanışma Vakfı Başkanlığına teşekkür etti.
 
Vali Kıraç: "Beynin önünde hiçbir engel yok. Onun için kendinizi yetiştirirseniz sorunsuz bir dünyayı oluşturmak sizin elinizdedir."
 
Törende kısa bir konuşma yapan Vali Kıraç, "Hâlihazır da 100 civarında arkadaşımız kurslara katılmak suretiyle kamuda çalışıyorlar. Yeni kurslardan da çıkan arkadaşlarımız bundan sonraki süreçte yeni görevlere gelecekler. Biliyorsunuz engellilere yönelik son dönemlerde yapılan yasal düzenlemeler özellikle kurumsal bazda asgari seviyede engelli çalıştırma mecburiyetinin getirilmesi sizleri rahatlattı. Caddede, sokakta, kamu kurumlarına giderken ya da diğer mekânlara giderken engellilere dönük kimi alt yapı çalışmalarını yapma mecburiyetini getiren yasalar devreye girdi. Engellilerin hem kamu hem özel sektörde kendilerinin ihtiyaç duyduğu oranda çalışma imkânı getiren düzenlemeler yapıldı. Bu düzenlemeler dolayısıyla hükümete teşekkür ediyorum. Hakikaten son zamanlarda çok güzel alt yapı çalışmaları yapıldı.
 
Beynin önünde hiçbir engel yok. Onun için kendinizi yetiştirirseniz sorunsuz bir dünyayı oluşturmak sizin elinizde.Projelere katılanları kutluyorum.İnşallah önümüzde ki dönemlerde onlar da arzu ettikleri işlerde ister özel sektör olsun ister kamu olsun çalışma imkânı bulup ülkemize hizmet etme noktasına erişirler.
 
"Artık bundan sonra ki dönemlerde özellikle bu tür girişimciliği arttırıcı sertifikalı programları düzenleyerek engelli kardeşlerimize işler temin etme konusunda özel bir gayret göstermemiz gerekiyor."
 
Başarılı bir dernek yöneticisi olarak üyelerinizi sahiplenip, geleceklerini garanti altına alan, beceri kazandırma kursları devam ediyor. Burada teşekkür ediyorum. Az önce Sosyal Yardımlaşma bünyesinde açılan kurslarımızda da ifade ettim, Artık bundan sonra ki dönemlerde özellikle bu tür girişimciliği arttırıcı sertifikalı programları düzenleyerek engelli kardeşlerimize işler temin etme konusunda özel bir gayret göstermemiz gerekiyor." dedi.
 
Vali Kıraç, derneğin devam etmekte olan kurslarını gezip, dernek üyeleriyle sohbet ederek çalışmalar hakkında bilgi aldı. Daha sonra dernek üyeleriyle toplu fotoğraf çeken Vali Kıraç, bölgeden ayrıldı.

HABERE YORUM KAT