1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Bedensel engelli genç kızın okuma azmi
Bedensel engelli genç kızın okuma azmi

Bedensel engelli genç kızın okuma azmi

DİYARBAKIR- Diyarbakır'ın Bismil ilçesinde yaşayan 16 yaşındaki bedensel engelli Ayşe Can, hiç okula gitmediği halde kendi imkanlarıyla okuma yazmaya öğrendi.

A+A-

Bismil ilçesinde Sanayi Mahallesinde oturan Can ailesinin 7 çocuğundan biri olan doğuştan bedensel engelli Ayşe Can, hiç okula gitmediği halde kendi imkanlarıyla okuma yazmaya öğrenerek okumanın önünde hiçbir engelin olmadığını gösterdi. Ayşe Can, eğitimi ve tedavisi için yetkililerden yardım talep etti.

Oturduğu mahalleye yakın bir okulun olmaması ve bedensel engeli nedeniyle okula gidemediğini belirten Ayşe Can, bunun kendisi için bir engel olmadığını, kendi imkanlarıyla okuma yazmayı öğrendiğini söyledi.

Açıköğretim 5. sınıfı okuduğunu kaydeden Can, okumak istediğini, bu konuda yetkililerden ve hayırseverlerden yardım beklediğini dile getirdi.

Tedavisi için de birkaç kez hastaneye gittiğini ifade eden Can, şöyle konuştu:

"Bir gelişme olmadı. Ailemin maddi imkansızlığından dolayı Diyarbakır dışında başka bir hastaneye gidemedim, onun üzüntüsünü yaşıyorum. Belki başka yerlerde bir tedavisi olabilir ümidi var. Bizim de maddi durumumuz hiç yok. Yetkililerden her yerde engelli okullarının, fizik tedavi merkezlerinin açılmasını istiyorum. İnşallah sesimi duyarlar. Çünkü ben okumayı çok istiyorum."

Baba Abdulkadir Can da kızının 4 kez ameliyat olmasına rağmen bir sonuç alamadıklarını anlatarak, maddi imkanları olmadığı iyi hastanelere götüremediğini belirtti.

Anne Şerife Can ise kızının engelli olmasından dolayı okula gönderemediklerini, okuma yazmayı kardeşlerin yardımıyla öğrendiğini dile getirdi.

Kızının engelli olması nedeniyle çok zorluk çektiğini söyleyen Can, "Bir bardak su vermeyi unutsak susuz kalır. Her şeyini biz yapıyoruz. Bugün biz anne ve baba olarak hayattayız ve kızımıza bakıyoruz. Yarın ölürsek bu kızın durumu ne olacak, kim bakacak? Yetkililerden kızımın geleceği için geç olmadan el uzatmasını istiyorum. Kızımı okutsunlar. Kızımın okuyup meslek sahibi olmasını istiyorum" ifadelerini kullandı.


Kaynak: Hasan Gündüz
Yayınlayan: Nurten Aslan 

HABERE YORUM KAT