1. HABERLER

 2. SAĞLIK

 3. Bebekleri Besleyici Takviye Gıdalar
Bebekleri Besleyici Takviye Gıdalar

Bebekleri Besleyici Takviye Gıdalar

İnsanların temel gereksinimlerinin başında gelen beslenme, büyümenin, gelişmenin ve sağlığın korunmasının en önemli etkenidir.

A+A-

İnsanların temel gereksinimlerinin başında gelen beslenme, büyümenin, gelişmenin ve sağlığın korunmasının en önemli etkenidir. Bunun için tüm bireylerin doğumlarından itibaren karbonhidrat, protein, vitamin, mineral ve yağlardan oluşan besin öğelerinden kendi yaşlarına uygun olarak, her gün dengeli ve yeterli olarak alması gereklidir.

            Çocuklar devamlı olarak büyüyen bir organizmaya sahiptirler ve bu nedenle besin gereksinimleri de yaş dönemlerine paralel olarak değişiklik gösterir. Bu sebeple çocukların büyüme ve gelişmelerinin yakın olarak takip edilmesi önem taşımaktadır. bu konuda ebeveynlere önemli destek sağlamaktadır.

            Anne sütü bebeklerin ihtiyacı olan tüm öğeleri içeren mucizevi ve eksiksiz bir besindir. Bu sebeple bebekleri ilk 6 ay boyunca yalnıza anne sütü ile beslemek, bebeklerin tüm gereksinimlerinin karşılanarak sağlıklı olarak gelişmesini, büyümesini ve birçok hastalıklardan korunmalarını sağlar.

            Bebeklerin ilk 6 aylarındaki ihtiyaç duydukları tüm gereksinimlerini karşılayan anne sütü bu aydan itibaren bebeğin besin gereksinimindeki artış sebebi ile ihtiyaçlarını tam olarak karşılayamaz. Bu sebeple de beslenme öğünlerine katı besinleri eklemek gerekmektedir.

            Bebeklerin Ek Gıdaya İhtiyaç Duyma Sebepleri;

 • Bebeğin besin gereksiniminde meydana gelen artış nedeni ile , enerji ve farklı besleyici faktörleri yeteri kadar alamaz.
 • İlk 6 ay yeteri kadar demir deposu ile doğan bebek 6.ayın sonrasında yetersiz kalmaktadır.
 • Bebekler 6.aydan sonra sıvı olmayan ve yarı kıta maddelerini kabul edecek duruma gelir ve bu ilerki süreçlerde olumlu olarak beslenme alışkanlığı edinmelerini sağlar.

Bebekleri Besleyen Takviye Gıdalar Nelerdir;

 • Yoğurt; İlk defasında bir kaşık verilerek zamanla arttırılmalıdır. Yapımı için pastörize süt kullanmalıdır.
 • Meyve Suyu ve Meyve Püresi; Meyve yada sebze suları hazırlanırken mutlaka öncelikle yıkanmalı ve kabukları soyulmalıdır. Cam rendede rendelenmeli ve süzülerek suyu elde edilmelidir. Özellikle meyveler sıkıldıkları anda bekletilmeden bebeğe verilmelidir.
 • Tahıllar;  Buğday unu, pirinç unu, bulgur, pirinç, ekmek için, yoğurt ile çorba haline getirilerek verilir. Ayrıca tarhana çorbası da bebekler için oldukça uygundur.
 • Sebze Çorbaları; Genel olarak patates, havuç ya da taze kabak ve ıspanak ve benzeri yeşil yapraklı sebzeler ile hazırlanır. Bebek büyüdükçe daha koyu olarak hazırlanmalıdır.
 • Yumurta; Meyve, yoğurt, sebze çorbası ve tahıllı besinlere alışmış olan bebeğe suda katı olarak pişmiş olan yumurtanın sarısında 1 çay kaşığı kadar verilir ve zamanla miktarı arttırılır.
 • Kuru Baklagiller ve Et; Yukarıda belirttiğimiz gıdalara alışmış olan bebek sebze çorbasına konulan biraz kıyma ile ete alıştırılır ve zaman geçtikçe balık ve tavuk etleri de ezilerek bebeğe verilebilir.  Zamanla da köfteye ve kemiklerinden ayrıştırılmış tavuk ve balığa geçilir.

HABERE YORUM KAT