1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. BDP'nin kalesi Diyarbakır'da şok değişiklik!
BDP'nin kalesi Diyarbakır'da şok değişiklik!

BDP'nin kalesi Diyarbakır'da şok değişiklik!

BDP, yerel seçimlerde Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir'i değiştirip, yerine Ayna ya da Ata'yı aday gösterecek.

A+A-

BDP, yerel seçimlerde Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir'i değiştirip, yerine bir kadın aday göstermeyi planlıyor.

Yeni adayın BDP Diyarbakır milletvekili Emine Ayna ya da, Batman milletvekili Ayla Akat Ata olabileceği belirtildi. BDP Van ve yeni Büyükşehir olan Mardin'de de, kadın Belediye Başkan adayı göstermeyi planlıyor.

İspanya'daki otonom Bask bölgesinde bulunan San Sebestian kentinde belediye tarafından organize edilen, "Yerelden Barışı Tesis Etmek" başlıklı uluslararası konferansta konuşan Baydemir de bu gelişmeyi doğruıladı ve dinleyicilere hitaben şunları söyledi:

"Kürtler ve BDP içinde kadınların çok büyük bir ayrıcalığı ve önemi vardır. Kadın nüfusu özgürleşmeden toplumun özgürleşmesinin imkanı yoktur. BDP kadınlara yönelik yüzde 50 kotayı getirdi. 2014 Mart ayında tekrar yerel seçimler yapılacak. Benim başkanı olduğum Diyarbakır kenti, 2 milyon nüfusuyla en büyük kentimiz. Eğer gelecek yıl San Sebastian'a Diyarbakır Belediye Başkanını çağırırsanız, karşınızda bir kadın belediye başkanı bulacaksınız. Ben de yerimi bir kadın arkadaşıma bırakmaktan büyük bir onur, heyecan ve şeref duyuyorum.'

HABERE YORUM KAT