1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. BDP'nin en ilginç adayı
BDP'nin en ilginç adayı

BDP'nin en ilginç adayı

PKK'nın kaçırdığı AK Partili Mehmetoğlu BDP'den aday oldu

A+A-
Diyarbakır'da 2011 yılında PKK tarafından kaçırılan ve Hazro Belediye Başkanı olan babası Fethullah Mehmetoğlu'nun AK Parti'den istifa etmesinin ardından serbest bırakılan Fuat Mehmetoğlu'nu BDP, Hazro Belediyesi için eşbaşkan adayı olarak gösterdi.
 
BDP, geçtiğimiz aralık ayında 63 kadın belediye başkan adayını ve Diyarbakır'da tanıttı. Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanlığı için partinin Eş Genel Başkanı Gülten Kışanak'ı belirleyen BDP eşbaşkanlık için eski belediye başkanlardan Fırat Anlı'yı gösterdi.
 
PKK'nın kuruluşunu yaptığı Diyarbakır'ın Lice İlçesi Fis Köyü'ndeki evin sahibi olan Zuğurlu ailesinin fertlerinde Rezzan Zuğurlu'yu BDP, Lice'de aday gösterdi.
 
BDP adaylar arasında dikkat çeken isimlerden biri ise, Diyarbakır'ın Hazro İlçesi için gösterilen Güler Doğu Van'ın eşbaşkanı olarak PKK tarafından 2011 yılında kaçırılan eski AK Parti Hazro İlçe Başkan Yardımcısı Fuat Mehmetoğlu oldu.
 
DİYARBAKIR'DA CAFE İŞLETİYOR
AK Partili Fuat Mehmetoğlu, Lice'de 2011 yılında yapımını üstlendiği bir okul şantiyesinde dönerken, ihaleden aldığı paradan pay vermediği için PKK'lılar tarafından kaçırıldı. Otomobili ateşe verilen Mehmetoğlu, 26 gün örgütün elinde kaldı. AK Parti Hazro Belediye Başkanı olan babası Fethullah Mehmetoğlu'nun partisinden istifa ettiğini açıklamasından 32 saat sonra Hazro yakınlarında serbest bırakıldı. Hazro'ya döndükten sonra partideki görevinden istifa eden Mehmetoğlu, Diyarbakır'a yerleşerek cafe işletmeye başladı.
 
Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'nda mağdur sıfatıyla ifadesi alınan Mehmetoğlu, “Kırmataş Köyü İlköğretim Okulu'na basketbol sahası yaptığını ve 25 Mayıs 2011'de saat 22.30 sıralarında bir işçiyle köyden ayrıldığım. Ana yolda 2 kişi el kaldırdı. Arabama aldım. Ne iş yaptığımı sordular. Babamın AK Parti Hazro Belediye Başkanı olduğunu söyledim. Bunun üzerine kafama silah dayadılar. Ellerimizi ayaklarımızı bağlayarak bagaja koydular. Bir süre ilerledikten sonra durup otomobilimi ateşe verdiler. İşçiyi serbest bırakıp, gözlerimi kapatarak beni başka bir arabaya bindirdiler. Bir süre gittikten sonra beni başka bir gruba teslim ettiler onlar da yine otomobille gittikten sonra indirerek yürüttüler. PKK'lılar bana Kürtçe 'AKP'li belediye başkanının oğlu' diye sesleniyorlardı. 26 gün konuşmadılar. Gözlerim bağlıydı yemek getirince kısa süreliğine açıp, etrafa bakma diyorlardı. Babam AK Parti'den istifa etmesi serbest bırakılmamda rol oynadı. Yanıma geldiklerinde korktum ama 'Korkma babana götüreceğiz' dediler. Yaklaşık 20 dakika yürüdükten sonra otomobile bindirdiler. Otomobilden indirip 'Gözünü açtıktan sonra arkana bakma yürü' dediler. Yaklaşık 2 kilometre yürüyerek Hazro'ya ulaştım. Otomobilime aldıklarım dışında kimseyi görmedim. Ama onların da yüzünü hazırlamıyorum” demişti.

HABERE YORUM KAT